Hlavní obsah
Úspěšnost útoku zvyšuje fakt, že požadované částky skutečně odpovídají reálné výši poplatků. Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky

Nový trik tahá lidem z kapes peníze

Národní bezpečnostní tým CSIRT.CZ v pondělí varoval před podvodnými e-maily, které začaly kolovat Českem. Podvodníci se tentokráte zaměřili na majitele internetových domén, od kterých požadují smyšlený poplatek za prodloužení platnosti domény.

Úspěšnost útoku zvyšuje fakt, že požadované částky skutečně odpovídají reálné výši poplatků. Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky
Nový trik tahá lidem z kapes peníze

„Od pondělního rána zaznamenáváme stížnosti držitelů, kteří dostali pochybné e-maily s výzvou k prodloužení platnosti svých domén s koncovkou .CZ. Tyto zprávy mohou být falešné, a proto důrazně upozorňujeme, aby se v případě pochybnosti obrátili na svého registrátora,“ varoval bezpečnostní analytik Pavel Bašta z týmu CSIRT, který je provozován sdružením CZ.NIC.

Podle něj si útočník dal tentokrát na podvodných e-mailech velmi záležet, což skutečně může uvést uživatele v omyl. Jsou psány v češtině, a dokonce věrně kopírují formování zprávy jednotlivých registrátorů.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Ukázka e-mailu, ve kterém se snaží podvodníci vylákat peníze z držitelů internetových domén.

Foto: CSIRT

Úspěšnost útoku zvyšuje fakt, že požadované částky skutečně odpovídají reálné výši poplatků. V příloze kybernetický zločinec připojuje ještě fakturu, kterou se snaží navodit důvěryhodnost. Přiložený PDF soubor podle týmu CSIRT neobsahuje žádný škodlivý virus. Není však vyloučeno, že v budoucnu útočníci taktiku změní a v příloze se objeví i záškodník.

V každém případě by lidé měli být u e-mailů od registrátorů ostražití. Pokud si nejsou jisti, zda mají skutečně částku za prodloužení platnosti domény uhradit, je vhodné kontaktovat svého registrátora.

Podvodníci si hrají na vrahy

E-maily vyžadující poplatek za registraci domény nejsou jediné, které se v poslední době snaží vytáhnout peníze z kapsy příjemců. Internetem kolují také zprávy, v nichž se kyberzločinci vydávají za nájemné vrahy. [celá zpráva]

Ukázka jedné z nevyžádaných zpráv, ve které se kyberzločinec vydává za nájemného vraha.

Foto: CSIRT

„Zločinci znovu zkoušejí starý trik. Uživatel z České republiky zaslal našemu týmu vzorek spamu, který adresátovi vyhrožuje smrtí,“ uvedl Bašta.

„Spam uvádí, že odesílatele e-mailu kdosi najal, aby provedl nájemnou vraždu. Za poplatek pak nabízí adresátovi, že jej nechá žít a poskytne mu případné důkazy. Samozřejmě se jedná o podvod,“ konstatoval Bašta s tím, že zpráva je zatím naštěstí pouze v angličtině. Není však vyloučeno, že podvodníci začnou šířit také výzvu psanou v češtině.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků