Hlavní obsah
Ilustrační foto. Foto: Profimedia.cz

Nebezpečná aplikace útočí na klienty českých bank

Další nebezpečnou aplikaci, která cílí na klienty tuzemských bank, objevili bezpečnostní experti z antivirové společnosti Eset. Stejný škodlivý kód byl přitom zachycen také v zahraničí, nicméně u českých uživatelů byl počet detekcí nejvyšší.

Ilustrační foto. Foto: Profimedia.cz
Nebezpečná aplikace útočí na klienty českých bank

Škodlivý kód se ukrýval v nástroji pro překládání textů Word Translator, který uživatelé mohli stáhnout z oficiálního obchodu s aplikacemi pro Android Google Play. Jak je tedy z řádků výše patrné, hrozba cílila právě na mobily a tablety s Androidem.

Na svá zařízení si tento program stáhlo více než deset tisíc lidí. Polovina všech detekcí byla antivirovou společností Eset zaznamenána na zařízeních uživatelů v České republice, 40 % v Polsku a méně než 5 % v Itálii, Mexiku a v Austrálii.

Stejný virus, jiná aplikace

Z pohledu škodlivého kódu, který útočníci použili, se jedná o prakticky stejnou hrozbu, jakou byla aplikace QRecorder z loňského září nebo Blockers call 2019 z ledna tohoto roku. „Podařilo se nám zachytit nástroj, jehož oficiální funkcí mělo být překládání textu. Na základě naší interní analýzy můžeme říci, že původně legitimní aplikace byla v průběhu času opět tzv. ztrojanizována. To znamená, že se po některé z jejich aktualizací stal z aplikace World Translator tzv. trojský kůň,“ prohlásil Miroslav Dvořák, technický ředitel české pobočky společnosti Eset.

„Onen tzv. trojský kůň umožňuje útočníkům stáhnout do chytrého telefonu s operačním systémem Android nebezpečný obsah, což se také dělo,“ doplnil Dvořák.

Z analýzy bezpečnostních specialistů společnosti Eset, která stále probíhá, prozatím vyplynulo, že malware v telefonu čeká na zašifrovaný příkaz z tzv. C&C serveru útočníka, na základě něhož vykoná požadovanou aktivitu. V první fázi škodlivý kód zjišťuje, zda jsou v telefonu aplikace, které mohou být pro útočníky zpeněžitelné, a nemusí se jednat pouze o bankovní aplikace. Následně je do telefonu stažen modul, který vytvoří neviditelnou vrstvu nad cílovou aplikací, například internetovým bankovnictvím, a snímá přihlašovací údaje uživatele.

Hrozba je stále aktuální

Útočníci dále mají přístup do SMS zpráv, které jsou nejčastějším druhým ověřovacím faktorem při převodech peněz. Nic jim tedy nebrání, aby si vzdáleně neposílali peníze z účtu napadeného uživatele na cizí bankovní účty bez jeho vědomí.

V současnosti byla falešná aplikace z Google Play již stažena. Hrozbu pochopitelně představuje stále pro uživatele, kteří ji ještě ze svého mobilního zařízení neodinstalovali.

Může se vám hodit na Zboží.cz:
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků