Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Reuters

Mobilním hrozbám kraluje škodlivý kód xHelper

Vůbec nejrozšířenější hrozbou pro chytré telefony a počítačové tablety s Androidem je škodlivý kód xHelper. Žebříčku mobilních hrozeb kyberbezpečnostní společnosti Check Point kraluje již několik měsíců v řadě za sebou.

Ilustrační foto Foto: Reuters
Mobilním hrozbám kraluje škodlivý kód xHelper

Záškodník zvaný xHelper je víceúčelový trojský kůň, který se zaměřuje výhradně na zařízení s operačním systémem Android. Především tedy na chytré telefony, ale stejně tak se může objevovat také na počítačových tabletech.

„Mobilní trojan xHelper může stáhnout další škodlivé aplikace a zobrazovat škodlivé reklamy,“ varoval Peter Kovalčík, bezpečnostní expert z Check Pointu. Připomněl, že poprvé se záškodník objevil již v březnu loňského roku. Přední příčky žebříčku začal opanovávat ještě před koncem roku.

Na druhou příčku se vyšplhal v uplynulém měsíci adware AndroidBauts, prostřednictvím kterého mohou útočníci získat některé citlivé informace o napadeném zařízení, například IMEI, IMSI či informace o GPS poloze. Tento záškodník navíc umožňuje útočníkům instalovat další aplikace a škodlivé kódy bez vědomí uživatele.

Ovládnou zařízení na dálku

AndroidBauts tedy dovede v mobilním zařízení udělat stejnou neplechu jako Lotoor, který trojlístek nejrozšířenějších hrozeb uzavírá. Je to hackerský nástroj, který zneužívá zranitelnosti v operačním systému Android, aby získal root oprávnění na napadeném zařízení. Díky tomu jej pak mohou útočníci ovládat na dálku.

Na napadený telefon či tablet tedy mohou instalovat libovolné aplikace – a pochopitelně také další viry. Stejně tak ale mohou přistupovat k uloženým datům a odposlouchávat uživatele bez jeho vědomí na dálku.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků