Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Kacper Pempel, Reuters

Po hackerském útoku musela v pondělí společnost OKD přerušit těžbu ve všech svých dolech. Podobné nájezdy počítačových pirátů přitom nejsou v Česku vůbec ojedinělé. Novinky.cz přináší přehled útoků na českém internetu v posledních pěti letech.

Ilustrační foto Foto: Kacper Pempel, Reuters
Hackerským útokům čelilo MZV, volební web i nemocnice

15. ledna 2015 - Terčem hackerského útoku se staly internetové stránky Českého statistického úřadu (ČSÚ); byly zhruba dvě hodiny nedostupné.

23. prosince 2015 - Hackeři zaútočili na twitterový účet tehdejšího premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD). Objevily se na něm falešné komentáře vyzývající k nenávisti vůči uprchlíkům.

Bohuslav Sobotka

Foto: Novinky

5. ledna 2016 - Cílem dalšího útoku se stal Sobotkův e-mail. Korespondence byla zveřejněna na extremistickém webu White Media. Hackeři napadli také Sobotkův webový blog, dostali se též do e-mailů poslanců ČSSD Jana Chvojky a Jana Birkeho.

26. dubna 2016 - Hackeři zaútočili na stránky ČSSD. Snahou bylo upravit jejich obsah, nebo web alespoň vyřadit z provozu.

27. dubna 2016 - Terčem útoku se staly servery ČTK, zpravodajský servis a jeho dodávka klientům ohroženy nebyly. Hackeři tvrdili, že jsou rovněž autory útoku na internetové stránky ČSSD.

30. května 2016 - Hackeři hlásící se k Anonymous napadli web Senátu. Důvodem byl nesouhlas se zákonem o regulaci hazardu. Podle médií hackeři zaútočili i na stránky policie, ministerstva vnitra a ČSSD.

Maska Guye Fawkese, jenž se v 17. století v Anglii pokusil zabít krále a členy parlamentu, je symbolem Anonymous.

Foto: Yves Herman, Reuters

1. srpna 2016 - Hackeři hlásící se k Anonymous napadli weby některých firem patřících tehdejšímu ministru financí Andreji Babišovi (ANO). Žádali zrušení elektronické evidence tržeb a zákona o hazardních hrách. Web Agrofertu hackeři opět napadli o tři týdny později.

31. ledna 2017 - Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) sdělil, že e-mailové účty ministerstva napadli hackeři, kteří pronikli do účtů části zaměstnanců resortu, včetně schránky ministra a náměstků. Podle Bezpečnostní informační služby (BIS) za útokem stály ruské zpravodajské služby.

21. října 2017 - Web volby.cz, na kterém Český statistický úřad zveřejňuje výsledky hlasování, během sčítání hlasů sněmovních voleb opakovaně nefungoval. Výpadky způsobil masivní hackerský útok, který ale podle ČSÚ neovlivnil předávání a zpracování výsledků voleb.

Server Volby.cz v roce 2017

Foto: repro volby.cz

23. června 2018 - Počítačovou síť v plicní nemocnici v Janově na Rokycansku napadl hacker. Zašifroval veškerá data, nemocnice se k nim několik dnů nemohla dostat. Nemocnice odmítla vyděračské požadavky a data obnovila ze záloh, lékaři se ale několik dní nemohli dostat ke kartám pacientů.

11. prosince 2019 - Provoz benešovské nemocnice ochromil počítačový kryptovirus, který napadl nemocniční počítačový systém. Nešlo spustit žádný přístroj včetně počítačové sítě, nemocnice zrušila plánované operace. K normálu se začal její provoz vracet po týdnu.

23. prosince 2019 - Společnost OKD z bezpečnostních důvodů okamžitě přerušila těžbu ve všech svých dolech na Karvinsku. Důvodem je hackerský útok, který ochromil její počítačovou síť, informoval mluvčí OKD Ivo Čelechovský.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků