Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Kacper Pempel, Reuters

Hackeři dokážou napadnout i faxy. Útoky mohou postihnout nemocnice i banky

Elektronická korespondence a mobilní telefony jsou v dnešní době všudypřítomné. Přesto například v bankovnictví či zdravotnictví se stále ještě těší popularitě faxy pro odesílání nejrůznějších informací. Bezpečnostní experti z antivirové společnosti Check Point však nyní upozornili, že faxy mohou být relativně snadno zneužity při útocích hackerů.

Ilustrační foto Foto: Kacper Pempel, Reuters
Hackeři dokážou napadnout i faxy. Útoky mohou postihnout nemocnice i banky

„Celosvětově je stále aktivních víc než 300 miliónů faxových čísel,“ uvedli bezpečnostní experti.

Problém je podle nich hlavně v tom, že fax je velmi často součástí all-in-one tiskáren, které jsou připojené do domácích i podnikových sítí. A to přes síťový kabel, wi-fi, Bluetooth a další rozhraní, navíc jsou připojené k PSTN telefonní lince kvůli podpoře faxových funkcí.

Objeveno hned několik zranitelností

„Proto jsme analyzovali, jestli kyberútočníci nemohou nějak tuto formu komunikace zneužít a ohrozit podnikové sítě,“ podotkli bezpečnostní experti s tím, že výsledky výzkumu zranitelností v all-in-one tiskárnách s faxovými funkcemi rozhodně nejsou pozitivní.

„Objevili jsme v nich řadu zranitelností, které je možné zneužít k infiltraci do domácích a podnikových sítí, převzít tak kontrolu nad tiskárnou a následně už si mohou útočníci dělat v celé síti prakticky cokoli,“ zdůraznili bezpečnostní experti.

Útočníkům přitom podle nich stačí znát faxové číslo a odeslat škodlivý kód jako součást zaslaného obrázku. Detaily přesného průběhu útoku bezpečnostní experti samozřejmě zatím tají, aby nedali kyberzločincům do rukou návod, jak na přístroje s faxovými funkcemi zaútočit.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků