Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Tim Wimborne, Reuters

Belgické ministerstvo vnitra napadli hackeři, data kradli dva roky

Belgické ministerstvo vnitra se stalo terčem „komplexního, sofistikovaného a cíleného kybernetického útoku”, jehož cílem byla nejspíš špionáž. Hackeři se do interního systému vládního úřadu dostali v dubnu 2019, experti na kybernetickou bezpečnost zaznamenali stopy pochybných manipulací letos v březnu. Podle odborníků blízkých vyšetřování rozsah a koordinace útoku svědčí o zapojení cizí země, píše stanice RTBF. Některá média označují za pachatele kyberútoku Čínu.

Ilustrační foto Foto: Tim Wimborne, Reuters
Belgické ministerstvo vnitra napadli hackeři, data kradli dva roky

Podle mluvčího ministerstva vnitra se útočníci nedostali k utajovaným informacím, protože ty se nacházejí na serveru s vyšším stupněm zabezpečení.

Na začátku roku firma Microsoft objevila bezpečnostní chyby v softwaru Microsoft Exchange Server, který používá řada firem a úřadů k zajištění e-mailové komunikace. Firma na začátku března spustila řadu aktualizací, aby systém ochránila. Právě po těchto aktualizacích se belgické ministerstvo obrátilo na odborníky Centra pro kyberbezpečnost, aby prověřili, zda se hackeři nezaměřili také na vládní servery, uvedl belgický web dhnet.be.

Odborníci podle ministerstva „okamžitě podnikli nezbytné kroky, aby smazali přístupové cesty útočníka a zablokovali ho”. „Situace je pod kontrolou: síť byla vyčištěna a bezpečnost opět nastolena,” uvedl úřad v prohlášení. Odražení útoku ministerstvo podle jeho šéfky Annelies Verlindenové přišlo na 6,5 milionu eur (165 milionů Kč).

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků