Hlavní obsah
Příslušnice americké armády Foto: Shannon Stapleton, Reuters

Americká armáda provedla kybernetický útok na íránské gardy

Kybernetická jednotka americké armády v červnu napadla databázi, kterou využívaly íránské revoluční gardy k útokům na ropné tankery v Perském zálivu. Informoval o tom ve čtvrtek americký list The New York Times (NYT). Gardy tak přišly, aspoň dočasně, o zásadní zdroj pro přípravu dalších útoků, dodává list. Podle něj se dosud íránským gardistům nepodařilo obnovit databázi ani restartovat napadené počítačové systémy, mezi nimiž je i vojenská komunikační síť.

Příslušnice americké armády Foto: Shannon Stapleton, Reuters
Americká armáda provedla kybernetický útok na íránské gardy

Newyorský deník píše, že kybernetický konflikt mezi USA a Íránem trvá dlouho a je veden obezřetně. Útok z června je prý kritickou událostí této bitvy. Došlo na něj, když prezident Donald Trump na poslední chvíli odvolal odvetný letecký úder poté, co Íránci 20. června sestřelili americký bezpilotní letoun nad Perským zálivem. Podle Íránu byl stroj nad jeho územím.

Trump tehdy řekl, že důvodem zrušení odvetného útoku byla obava ze ztráty lidských životů. USA se místo toho rozhodly k počítačovému napadení.

Írán od té doby nijak nevystupňoval své útoky a pokračuje v kybernetické aktivitě proti americké vládě i společnostem, píše NYT.

Prezident USA Donald Trump

Foto: Christian Hartmann, ČTK/AP

Kybernetická činnost USA proti Íránu je nastavena tak, aby přiměla Írán ke změně chování a nevyvolala přitom širší konflikt nebo odvetu, sdělil listu NYT bývalý představitel rozvědky Norman Roule. Dodal, že informace o kybernetických operacích se málokdy dostávají k veřejnosti. "Musíte protivníka přimět k tomu, aby pochopil následující: USA mají takové možnosti, kterých vy nikdy nedosáhnete," řekl.

Írán se stal v roce 2010 terčem útoku vedeného počítačovým virem Stuxnet vyvinutým v Izraeli a USA a určeným k poškození zařízení v íránských jaderných provozech.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků