Navzdory klesajícímu kurzu se nejrůznější kyberměny těší stále velké popularitě. Je to především tím, že pokud mají lidé dostatečně výkonný počítač, mohou si nainstalovat speciální software a s jeho pomocí kryptoměny doslova těžit. Tento program totiž používá předem nastavené výpočty, jejichž výsledkem je zisk virtuálních mincí. Za ty je pak možné nakupovat prakticky cokoliv.

Jenže právě toho jsou si vědomi také počítačoví piráti. Ti stále častěji instalují podobný software do cizích počítačů místo klasických virů. Podobně zotročené stroje pak kyberzločincům vydělávají peníze, aniž by o tom majitelé počítačů měli ponětí.

Nadělá pěknou neplechu

Přestože doposud se útočníci soustředili především na počítače s Windows a mobilní zařízení s Androidem, nyní byl těžařský virus odhalen také na Linuxu. Škodlivý kód Linux.BtcMine.174 se uhnízdí v počítači a bez vědomí uživatele využívá výkon k těžbě. V současnosti se přitom útočníci soustředí na kyberměnu Monero.

Ještě horší je možná fakt, že Linux.BtcMine.174 dokáže také v počítači odposlouchávat internetovou komunikaci. Kybezločinci se tedy mohou snadno dostat k heslům uživatele, ale klidně i k jeho bankovnímu účtu. Kvůli viru tedy mohou napáchat na napadeném stroji pěknou neplechu.

Ovládnou počítač na dálku

V poslední době nejde přitom o jedinou hrozbu, se kterou se musí uživatelé Linuxu potýkat. Na konci října byla objevena chyba, kterou mohli počítačoví piráti zneužít k ovládnutí napadených strojů na dálku. [celá zpráva]

Přinejmenším tyto dvě hrozby jasně ukazují, že samotný Linux není zárukou toho, že uživatelé budou v bezpečí. Důležité je také na této platformě se symbolem tučňáka pravidelně stahovat aktualizace a chránit svá data antivirovým programem.