Nemocnice podle zjištění Práva ztratila přístup například do účetnictví nebo do složek pacientů. Jak Právo zjistilo, vedení špitálu zatím na vyděračské praktiky nepřistoupilo a snaží s pomocí kybernetických expertů blokádu prolomit. Případ už vyšetřuje policie.

„Přijali jsme oznámení, že se neznámý pachatel naboural do počítačového systému zdravotnického zařízení, který zašifroval a učinil ho nefunkčním. Poté vyzval provozovatele této sítě, aby uhradil částku ve virtuální měně bitcoin,“ uvedla mluvčí rokycanské policie Hana Kroftová s tím, že tímto jednáním došlo k ochromení provozu nemocnice.

„Snažíme se situaci nějak řešit ze záloh. Více se k tomu vyjadřovat nemůžu,“ řekl na dotaz Práva správce IT sítě janovské nemocnice Ondřej Weis.

Podle Kroftové kriminalisté případ šetří jako přečin neoprávněného přístupu k počítačovému systému a nosiči informací.

Jak útočí vyděračské viry

Na napadeném stroji dokážou vyděračské viry udělat pěkný nepořádek. Nejprve zašifrují všechna data uložená na pevném disku. Za jejich zpřístupnění pak útočníci požadují výkupné, a to klidně i několik tisíc korun.

Kyberzločinci se zpravidla snaží v majiteli napadeného stroje vzbudit dojem, že se ke svým souborům dostane po zaplacení pokuty. Ta byla údajně vyměřena za používání nelegálního softwaru apod. I proto jim celá řada lidí již výkupné zaplatila.

Zaplatit zpravidla chtějí v bitcoinech, protože pohyby této virtuální měny se prakticky nedají vystopovat. A tím logicky ani nelegální aktivita počítačových pirátů.

Ani po zaplacení výkupného se ale uživatelé ke svým datům nedostanou. Místo placení výkupného je totiž nutné virus z počítače odinstalovat. Zpřístupnit nezálohovaná data je už ale ve většině případů nemožné.