Opraveno bylo dohromady 24 chyb, některé z nich byly přitom kritické. „Zneužitím zranitelností, které tyto aktualizace opravují, může útočník získat kontrolu nad systémem,“ konstatoval Pavel Bašta, bezpečnostní analytik CSIRT.CZ, který je provozován sdružením CZ.NIC.

Trhliny byly objeveny v systémech, prostřednictvím kterých se jednotlivé síťové prvky ovládají. Týkají se přitom profesionálních zařízení, které se využívají ve firmách. Domácí uživatelé by tak neměli být nijak postiženi.

Podvodné stránky a odposlouchávání komunikace

Převzetím kontroly nad síťovými prvky mohli v podnikové síti napáchat počítačoví piráti daleko více neplechy, než by se mohlo na první pohled zdát. Kyberzločinci totiž mohou v takovém případě přesměrovat zcela síťový provoz a nabízet připojeným uživatelům podvodné stránky.

Stejně tak mohou jednoduše odposlouchávat síťovou komunikaci a odchytávat například hesla, která uživatelé do počítače zadají.

Z řádků výše je patrné, jak nebezpečné objevené trhliny skutečně jsou. Administrátoři podnikových sítí by tak instalaci záplat neměli v žádném případě odkládat.