Ransomware SynAck se objevil už na podzim minulého roku a v průběhu prosince útočil na převážně anglofonní uživatele. „K poměrně agresivním útokům využíval síťový protokol remote desktop protocol (RDP), po jehož iniciaci následovalo manuální stažení a instalace malwaru,“ připomněli bezpečnostní experti.

Nová varianta však využívá sofistikovanější metody, kdy se pomocí techniky Process Doppelgänging vyvaruje své detekci. „Prostřednictvím této techniky, kterou odborníci u ransomwaru zaznamenali poprvé, schovají kyberzločinci svou zákeřnou aktivitu za oprávněné procesy,“ uvedli výzkumníci z Kaspersky Lab.

„Hackeři stojící za SynAck využívají i další triky, aby se vyhnuli detekování. Ještě před kompilací vzorků veškerý malwarový kód skryjí a v případě, že mají podezření na testování prostřednictvím sandboxu, daný systém opustí,“ přiblížili technickou stránku experti.

Manipulací s tím, jak Windows zpracovává soubory, mohou útočníci do systému dostat škodlivé kódy. Ty tímto způsobem vydávají za neškodné, i když používají běžně známé viry. Doppelgänging po sobě nezanechává žádné stopy, což velmi znesnadňuje jeho detekování.

Zašifruje data, požaduje výkupné

Dále pak už SynAck útočí jako další vyděračské viry, které zašifrují všechna data uložená na pevném disku. Za jejich zpřístupnění pak útočníci požadují výkupné, a to klidně i několik tisíc korun.

Kyberzločinci se zpravidla snaží v majiteli napadeného stroje vzbudit dojem, že se ke svým souborům dostane po zaplacení pokuty. Ta byla údajně vyměřena za používání nelegálního softwaru apod. I proto jim celá řada lidí již výkupné zaplatila.

Zaplatit zpravidla chtějí v bitcoinech, protože pohyby této virtuální měny se prakticky nedají vystopovat. A tím logicky ani nelegální aktivita počítačových pirátů.

Ani po zaplacení výkupného se ale uživatelé ke svým datům nedostanou. Místo placení výkupného je totiž nutné virus z počítače odinstalovat. Zpřístupnit nezálohovaná data je už ale ve většině případů nemožné.

Jak se bránit proti vyděračským virům?
Neotvírejte přílohy e-mailových zpráv od neznámých a podezřelých adresátů.
Pravidelně zálohujte svoje data. V případě nákazy se počítač jednoduše přeinstaluje a zašifrovaná data se mohou obnovit i bez placení výkupného nebo nutnosti je odšifrovat.
Externí disky nebo jiné úložné systémy, na které jsou data zálohována, by neměly být neustále připojeny k počítači. Minimalizuje se tím riziko, že se vyděračský virus zabydlí i u zálohovaných dat.
Pravidelně aktualizujte operační systém i jiné programy. Znesnadníte tak práci počítačových pirátů, kteří se snaží objevené trhliny zneužít k propašování škodlivých kódů.
Nutné je také pravidelně aktualizovat antivirový program, případně jiné bezpečnostní aplikace.
Nepoužívejte programy, pro které již výrobce ukončil podporu. Hrozba nákazy například na Windows XP je mnohonásobně vyšší než u novějších verzí tohoto operačního systému.

Prohlížejte si internet bezpečně se seznam prohlížečem.