Některé stránky a aplikace uchovávají i takové detaily, jako jsou fotografie dětí či údaje o pozici jejich chytrých mobilních telefonů. Panují přitom obavy, že tyto informace by mohly sloužit k identifikaci jednotlivých dětí.

Shromažďování dat o internetových uživatelích je ve Spojených státech legální. Podle Federální komise pro obchod (FTC) by se ale měla zvýšit ochrana dětí. Webové stránky proto napříště zřejmě budou muset získávat souhlas rodičů, aby mohly sledovat aktivity dětí na internetu. Děti by tak třeba bez tohoto souhlasu nemohly na web nahrávat své fotografie.

"V současnosti má téměř každé dítě počítač v kapse a pro rodiče je mnohem složitější sledovat, co jejich děti dělají online, s kým komunikují a jaké informace sdílejí," uvedla Mary Englová z FTC.

Reklamní agentury změny odmítají

Zástupci marketingových firem ale příliš zásadní změnu současných pravidel odmítají. Firmy by podle nich pak mohly omezit své nabídky zaměřené na děti. "Potřebujeme rozsáhlou změnu pravidel? Odpověď zní ne," uvedl Mike Zaneis z oborové asociace Výbor pro interaktivní reklamu.

Současný zákon z roku 1998 ukládá provozovatelům webových stránek pro děti, aby získali souhlas rodičů v případě, že shromažďují osobní informace jako telefonní čísla či adresy u dětí mladších 13 let. Zastánci ochrany osobních údajů ale upozorňují, že díky technologickému pokroku nyní lze na internetu sledovat pestrou paletu aktivit i osobních rysů spotřebitelů. Některé z těchto technik přitom podle nich mohou vystavit děti riziku.

Upozorňují například na aplikaci na stránkách řetězce rychlého občerstvení McDonald's, kde se děti mohou "vyfotit" s maskotem firmy, klaunem Ronaldem. Stačí, když tam nahrají svou fotografii, a stránka jim vygeneruje fotku s klaunem. Firma ale podle ochránců osobních údajů ukládala tyto fotografie tak, že byly veřejně dostupné.

Osvěta hraje prim

Bezpečnost na síti se týká také České republiky. Informovat uživatele o rizicích spojených s používáním internetu se už od roku 2010 snaží portál Bezpečný internet.cz, který spustila společnost Seznam.cz ve spolupráci s Českou spořitelnou a Microsoftem. Server je přehledně rozdělen do několika sekcí, díky čemuž zde začínající i pokročilí uživatelé snadno naleznou všechny potřebné informace.

Bezpečný internet.cz

Bezpečný internet.cz

FOTO: Novinky

Konkrétně je možné na stránkách dohledat tipy, jak zvýšit svoji bezpečnost při užívání sociálních sítí, internetového bankovnictví nebo při tvorbě hesel. Nechybí ani obsáhlý slovníček pojmů, který vysvětluje nejpoužívanější zkratky a pojmy ze světa IT. Vedle nejdůležitějších rad je pro rodiče a děti připravena zvláštní sekce, která se věnuje prevenci proti kyberšikaně a dalším druhům obtěžování na internetu.

„Prevence je v oblasti internetové bezpečnosti nejúčinnější ochranou. Proto jsme v roce 2010 spolu s partnery spustili portál Bezpečnýinternet.cz, kde naleznou lidé všech úrovní znalostí rady a doporučení týkající se internetových hrozeb a možností ochrany. Své znalosti si mohou na webu rovnou otestovat," připomněla mluvčí Microsoftu Markéta Kuklová.