Informace o chybách přinesl bezpečnostní server Soom.cz. Dostat se k materiálům bylo možné ihned po spuštění nové podoby stránek psp.cz po zadání speciální webové adresy. Například pokud návštěvník napsal do adresního řádku internetového prohlížeče www.psp.cz/auar/wwwadm, získal kompletní zdrojové kódy celého webu.

Nalézt bylo možné i zálohy databází, ze kterých je možné získat přístupová hesla uživatelů. Administrátoři serverů sněmovny měli na stránkách uloženy i soukromé materiály, například lechtivé fotografie z intimních chvilek.

Stahovat je ze stránek Poslanecké sněmovny možné filmy i programy.

Stahovat je ze stránek Poslanecké sněmovny možné filmy i programy.

FOTO: Novinky

„Dá se tam toho najít opravdu hodně. To nejmenší, co si z podrobného prozkoumání databáze odnesete, je detailní znalost systému,“ uvedl na fóru Soom.cz uživatel vystupující pod přezdívkou Tr4ck s tím, že k ovládnutí webu stačí speciální program, který zneužívá chyby zabezpečení.

Zobrazit data na webu Poslanecké sněmovny bylo možné ještě v úterý okolo 13. hodiny. Kvůli velkému zájmu uživatelů však jsou servery přetížené a stránky se kvůli dlouhé prodlevě nenačítají korektně, v některých případech se nespustí vůbec.

Mluvčí nejdřív vinil hackery, poté couvl

Mluvčí Sněmovny Roman Žamboch se k případu vyjádřil až později odpoledne. "Rozhodně musíme popřít informaci, že by internetové stránky Poslanecké sněmovny obsahovaly pornografii, to v žádném případě. Pokud se nějakým hackerským způsobem podařilo někomu něco podobného z venku na internet umístit, mohla být chyba v zabezpečení webu," uvedl.

Později však své vyjádření korigoval a na dotaz Novinek, zda obsah mohl na server Sněmovny umístit některý z nedisciplinovaných administrátorů, připustil, že to možné je. "Vyloučit se to nedá, je to předmětem šetření," řekl Novinkám Žamboch, podle něhož technici zjišťují, jak se soubory na server dostaly.

Mezi materiály, které údajně měli na servery Sněmovny nahrát hackeři, se totiž nacházely také choulostivé osobní fotografie zaměstnanců Sněmovny v intimních situacích.