Falešné antiviry se na první pohled tváří jako běžné produkty renomovaných firem, ve skutečnosti ale mají za úkol zmocnit se vlády nad napadeným počítačem. Falešné programy jsou zpravidla nabízeny prostřednictvím nevyžádané pošty, ve které útočníci poukazují na nedostatečné zabezpečení operačního systému.

Pro počítačové piráty už není spam dostatečně atraktivní, protože nakazit s jeho pomocí počítač se povede jen v jednom případě z miliónu. Stále častěji se proto na internetu objevují podvodné internetové stránky, na kterých jsou umístěny škodlivé kódy.

„První známky útoku LizaMoon jsme zaznamenali 25. března a útok zatím stále probíhá. Útočí se hlavně na menší webové servery, u kterých je pravděpodobné, že náprava bude trvat delší dobu,“ uvedl Jakub Jiříček, bezpečnostní konzultant společnosti Symantec.

„Pro návštěvníky nakažených stránek je důležité, aby si ze stránek falešných antivirů, na které je nakažený server pravděpodobně přesměruje, v žádném případě nic neinstalovali. Kvalitní antivirový software s aktuálními virovými definicemi poskytuje proti této hrozbě dostatečnou ochranu,“ doplnil Jiříček.

Desatero bezpečného internetu
1. Důležité jsou pravidelné aktualizace celého počítače. Ty je nutné stahovat pro operační systém, bezpečnostní bránu (firewall), antivirus i další programy.
2. Některé viry dokáží bezpečnostní software v PC zablokovat. Proto je vhodné pravidelně kontrolovat, zda funguje.
3. Škodlivé programy se často šíří prostřednictvím nevyžádané pošty. Pokud nevíte, od koho e-mail je, nikdy nestahujte jeho přílohu a neklikejte na žádné odkazy.
4. Pozor je nutné dávat na e-maily, v nichž odesílatel požaduje, abyste se přihlásili na nějakou webovou stránku a aktualizovali informace o vašem účtu.
5. Při zadávání přístupových hesel na internetových stránkách je nutné kontrolovat, zda je web zabezpečený. To poznáte například podle ikonky zámečku na liště internetového prohlížeče, nebo tak, že adresa webové stránky začíná zkratkou https, kde „s“ znamená bezpečná. 
6. Citlivé osobní informace zadávejte vždy pouze na internetových stránkách, které bezpečně znáte.
7. Do e-mailů nepatří důvěrné informace, jako je například číslo kreditní karty nebo heslo k bankovnímu účtu. Elektronickou poštu totiž může zachytit útočník.
8. Firewall dovoluje lépe zabezpečit operační systém. Méně zkušení uživatelé by jej rozhodně neměli vypínat. Při nedostatečných znalostech je vhodné jej nechat pracovat v automatickém režimu. 
9. V internetových kavárnách a na cizích počítačích se nepřihlašujte do internetového bankovnictví. V počítači mohou být nainstalované keyloggery.
10. Obezřetnost je nutná při připojení k nezašifrovaným bezdrátovým sítím. Ty totiž může kdokoliv odposlouchávat a získat tak přístup ke všem datům v cizím počítači.