Nový čipset obsahuje součástky pro kontrolu polohy optické hlavičky, která čte, zapisuje a koriguje data získaná ze záznamových disků, uvedl NEC v tiskové zprávě. 

Japonský NEC si jeden čipset cení na 10 000 jenů, tedy asi 1800 korun. V následujích měsících chce firma rozjet plnou výrobu těchto elektronických součástek pro výrobu přehrávačů nové generace. Společnost plánuje, že měsíčně z jejich produkčních linek sjede na 300 000 čipsetů.

Technologií, které jsou využitelné pro kombinované přehrávače nové generace, je celá řada. Nedávno například Ricoh představil systém [celá zpráva], který umí zaostřit paprsek laseru na média různých formátů (hovořilo se o CD, DVD, Blu-ray a HD DVD kotoučích). Podobný systém převedla také firma Atmel. Podle expertů je možné, že NEC používá ve svém čipsetu jednoho z výše uvedených patentů.

Cena samotných HD DVD a Blu-ray přehrávačů se pohybuje kolem 20 000 korun. Za takto vysokou cenu mohou především výrobní náklady - odhaduje se, že se hodnota materiálu na jednu mechaniku včetně nezbytných licenčních poplatků šplhá ke 400 dolarům, tj. přibližně k 8500 korunám.