Práce trojského kůně Yusufali-A spočívá v neustálém monitorování názvu aktivního okna s otevřenou webovou stránkou. Pokud zde program nalezne slova typu "xx", "sex" či "penis", pak uživateli znemožní sledování jeho obsahu.

Danou stránku minimalizuje a zobrazí varovnou hlášku. Ta je částečně napsána v arabštině, obsahuje však také anglický text v tomto přibližném znění: "Yusufali: Je známo, že je jediný bůh, a to Alláh, který odpouští jiným chyby. A také odpouští mužům a ženám, které v něj věří. Alláh zná jejich kroky, ví, co ukrývají doma".

Anketa
Myslíte si, že by si tvůrce programu Yusufali-A zasloužil potrestat, nebo naopak vyznamenat? Hlasujte v anketě uvedené pod článkem.

Yusufali je "hodným" virem

"Na rozdíl od ostatního záškodnického softwaru se zdá, že se Yusufali nesnaží získávat osobní informace, ale spíše se chová jako ochránce morálky, když blokuje sledování erotických stránek a hodnotí je jako nechutné," komentoval činnost viru odborník z antivirové společnosti Sophos Graham Cluley.

"Samozřejmě je možné, že trojský kůň může občas udělat chybu a zablokovat stránku, která není pornografická, ale například z oblasti medicíny," poznamenal s úsměvem.

"Program je spíše míněn jako vtip, možná jde taky o naprosto vážnou věc, která má za úkol vylepšit návyky uživatelů internetu. Ti by však měli být proti jeho útokům dostatečně chráněni prostřednictvím aktualizovaného antivirového systému, nejnovějších bezpečnostních záplat a adekvátního firewallu," uzavřel odborník.