Spotřeba elektřiny podle mluvčího íránského ministra pro energetiku v červnu stoupla o sedm procent a úřady následně dospěly k závěru, že důvodem nárůstu bylo dolování kryptoměny. "Dvě bitcoinové farmy identifikovala spotřeba jednoho megawattu," uvedl ve státní televizi činitel Araš Naváb.

Kryptoměny, jako je bitcoin, těží propojené počítače, většinou jde o takzvané těžební stroje, které jsou přes internet napojeny na síť.

Těžba je stále lukrativní záležitostí

Za poskytnutí výpočetního výkonu potřebného k ověření transakcí jsou majitelé strojů odměňováni nově generovanými bitcoiny, což z těžby dělá poměrně lukrativní záležitost, zejména pokud je prováděna ve velkém měřítku.

"Všichni mluví o bitcoinech a o tom, jak je získat," uvedla Mahsá Alímardáníová, která je výzkumnou pracovnicí na Oxfordském internetovém institutu a vyrostla v Íránu.

USA loni odstoupily od mezinárodní jaderné dohody s Íránem z roku 2015 a zavedly proti islámské republice sankce. Mnoho Íránců proto podle Alímardáníové na sociálních sítích diskutuje o tom, jak své jmění bezpečně uchovat. Nejčastější odpovědí bývá ve zlatě nebo v dolarech, ale třetí alternativou se nyní stává bitcoin, uvedla.