Ještě minulý rok měly bitcoiny cenu více než 400 000 Kč. Pak ale přišel velký pád, kdy cena spadla až pod 90 000 Kč.

Zlom nastal až v dubnu, kdy se cena vyhoupla na více než 114 tisíc korun, byla tedy překonána pomyslná hranice 5000 dolarů za minci. Analytici tehdy přisuzovali strmý růst aprílovému vtípku.

ČTĚTE TAKÉ:
Bitcoin spadne až na nulu, prohlásil známý kryptoměnový investor
Od obřího vrcholu až k velkému pádu. Bitcoiny oslavily desáté výročí
Miliardy si zakladatel obří směnárny vezme do hrobu. Jsou zašifrované v notebooku

Přestože se analytici shodovali v tom, že v nadcházejících týdnech a měsících výrazný růst nepřijde, opak je pravdou.

Ve čtvrtek byla prolomena hranice šesti tisíc dolarů. Je nicméně nutné zdůraznit, že virtuální měny nemají jednotnou cenu, na burzách i ve směnárnách se obchodují v závislosti na volatilitě. Rozdíly v cenách se mohou lišit klidně i v řádu několika tisíc korun.

Zda bude růst pokračovat, či naopak klesat, však v současnosti nikdo nedokáže říci.

Poslední bitcoin v roce 2140

Bitcoin vytvořil anonymní vývojář vystupující pod pseudonymem Satoši Nakamoto. Dodnes se přitom neví, kdo to ve skutečnosti je. V roce 2016 se sice k autorství přiznal australský podnikatel Craig Wright, přesvědčivé důkazy ale neposkytl.

Předloni byl za autora bitcoinu označován americký podnikatel a vizionář Elon Musk, on nicméně toto tvrzení popřel.

Atraktivní je na bitcoinech to, že uživatel nemusí teoreticky za jejich pořízení zaplatit ani korunu. Lidé je totiž mohou těžit sami s využitím svých počítačů.

Stále nové mince totiž „razí“ síť počítačů se specializovaným softwarem naprogramovaným tak, aby uvolňoval nové mince stabilním, ale stále klesajícím tempem. Počet mincí v oběhu má dosáhnout nakonec 21 milionů, což má být kolem roku 2140.