Hlavní obsah

Lidé z nechvalně známé společnosti Cambridge Analytica opět dělají pro Trumpa

Novinky, mif

Společnost Cambridge Analytica, která se proslavila skandálem okolo úniku dat ze sociální sítě Facebook, oficiálně ukončila svoji činnost – vyhlásila bankrot. Jak se ale nyní zdá, šlo pouze o šarádu. Lidé z této firmy totiž dál pracují pro amerického prezidenta Donalda Trumpa, akorát pod hlavičkou jiného podniku. Upozornila na to agentura AP.

Foto: Peter Nicholls, Reuters

Budova společnosti Cambridge Analytica

Článek

Hned několik lidí ze společnosti Cambridge Analytica, kteří se údajně měli osobně podílet na prezidentské kampani pro Trumpa, zakotvilo ve společnosti Data Propria.

Není bez zajímavosti, že ta byla založena teprve v únoru roku 2018. Tedy pouhý měsíc před vypuknutím celého skandálu, při kterém se Cambridge Analytica dostala do hledáčku vyšetřovatelů a světových médií.

Foto: Evan Vucci, ČTK/AP

Prezident Donald Trump

Agentura AP nyní upozornila, že právě lidé ze společnosti Cambridge Analytica se nyní schází se zástupci Bílého domu a domlouvají detaily ohledně příprav prezidentské kampaně na rok 2020.

Zástupci společnosti Data Propria to však popřeli. Podle nich se nejedná o kampaň Trumpa, ale o kampaň jednoho republikánského kandidáta na předsedu strany.

Boj o Bílý dům

Celá kauza vypukla v polovině března, kdy se ukázalo, že data zhruba 87 miliónů uživatelských účtů na Facebooku zneužila právě společnost Cambridge Analytica. A to při vývoji softwarových nástrojů pro podporu kampaně Donalda Trumpa během volby amerického prezidenta.

Cambridge Analytica měla oficiálně vyvíjet program pro předpověď preferencí voličů, ve skutečnosti však bylo snahou firmy ovlivnit jejich rozhodování. Aplikace totiž čerpala privátní data z profilů desítek miliónů uživatelů a celý systém následně utvářel profil voličů, mezi které pak cíleně distribuoval politickou reklamu.

Facebook zároveň oznámil, že údaje prakticky všech uživatelů ze stejnojmenné sociální sítě se mohly relativně snadno dostat do nepovolaných rukou.

Bylo to dáno tím, že Facebook umožňoval prakticky od svého vzniku hledat osoby podle e-mailu či telefonu, což mohli takzvaní sběrači dat zneužít. Tato funkce byla již zablokována. [celá zpráva]

Reklama

Související témata:

Výběr článků

Načítám