Hned několik lidí ze společnosti Cambridge Analytica, kteří se údajně měli osobně podílet na prezidentské kampani pro Trumpa, zakotvilo ve společnosti Data Propria.

Není bez zajímavosti, že ta byla založena teprve v únoru roku 2018. Tedy pouhý měsíc před vypuknutím celého skandálu, při kterém se Cambridge Analytica dostala do hledáčku vyšetřovatelů a světových médií.

Prezident Donald Trump

Americký prezident Donald Trump

FOTO: Evan Vucci, ČTK/AP

Agentura AP nyní upozornila, že právě lidé ze společnosti Cambridge Analytica se nyní schází se zástupci Bílého domu a domlouvají detaily ohledně příprav prezidentské kampaně na rok 2020.

Zástupci společnosti Data Propria to však popřeli. Podle nich se nejedná o kampaň Trumpa, ale o kampaň jednoho republikánského kandidáta na předsedu strany.

Boj o Bílý dům

Celá kauza vypukla v polovině března, kdy se ukázalo, že data zhruba 87 miliónů uživatelských účtů na Facebooku zneužila právě společnost Cambridge Analytica. A to při vývoji softwarových nástrojů pro podporu kampaně Donalda Trumpa během volby amerického prezidenta.

Cambridge Analytica měla oficiálně vyvíjet program pro předpověď preferencí voličů, ve skutečnosti však bylo snahou firmy ovlivnit jejich rozhodování. Aplikace totiž čerpala privátní data z profilů desítek miliónů uživatelů a celý systém následně utvářel profil voličů, mezi které pak cíleně distribuoval politickou reklamu.

Facebook zároveň oznámil, že údaje prakticky všech uživatelů ze stejnojmenné sociální sítě se mohly relativně snadno dostat do nepovolaných rukou.

Bylo to dáno tím, že Facebook umožňoval prakticky od svého vzniku hledat osoby podle e-mailu či telefonu, což mohli takzvaní sběrači dat zneužít. Tato funkce byla již zablokována. [celá zpráva]