Hlavní obsah

Počítač v tajném jaderném středisku posloužil k těžbě bitcoinů

Moskva

Rozruch v ruských médiích způsobili dva inženýři z jaderného střediska v Sarovu, které přímo v práci zatkli agenti tajné služby. Nikoliv snad za výrobu vlastní jaderné bomby, ale za to, že použili místní superpočítač k „těžbě” bitcoinů, tedy rozmnožení virtuální měny do vlastních peněženek.

Foto: Benoit Tessier, Reuters

Ilustrační foto

Článek

Téměř stotisícový Sarov, ležící asi 500 kilometrů jihovýchodně od Moskvy, býval za dob Sovětského svazu utajovaným městem (nejznámějším krycím názvem býval Arzamas-16) i kolébkou ruské jaderné a vodíkové bomby; jaderné hlavice se ve zmíněném středisku dodnes vyvíjejí a vyrábějí. Před několika lety zde byl podle médií spuštěn nejvýkonnější počítač v Rusku.

"Skutečně došlo k pokusu o nepovolené použití služebních počítačových kapacit pro soukromé účely, včetně takzvané těžby. Tyto těžaře zadržely příslušné orgány. Pokud víme, jsou trestně stíháni," řekla agentuře Interfax mluvčí jaderného střediska Taťjana Zalesská.

"Podobné pokusy se poslední dobou vyskytly v řadě velkých podniků disponujících výkonnými počítači. Budeme tvrdě postihovat tuto technicky neperspektivní a trestně postižitelnou činnost," dodala.

Nejdřív se chtěli postarat o vlastní finance

Mluvčí neupřesnila, kolik pracovníků střediska si tajní agenti odvedli, podle médií šlo o dva inženýry.

"Vymysleli způsob, jak úplně splatit státní dluh. Místo aby se o nápad podělili s vedením, rozhodli se nejdřív postarat o vlastní finance. Ale chytili je při tom," poznamenal server Newsru.com. Již bez ironie dodal, že zmínění inženýři "jakýmsi neuvěřitelným způsobem" dokázali superpočítač připojit k internetu. To však zaznamenala bezpečnostní služba, a tak tajní agenti dorazili ještě dříve než bitcoiny.

Inženýři podle jedné verze čelí obvinění z vlastizrady, podle druhé mají domácí vězení, z práce však tyto talenty nevyhodili.

Město Sarov je nadále uzavřené a přísně střežené, i Rusové tam smějí jen na zvláštní propustky.

Bitcoiny a další virtuální měny

Virtuálních měn existuje mnoho. Jednou z nejstarších a aktuálně nejpopulárnějších jsou tzv. bitcoiny. Ty vznikly už v roce 2009, větší popularitě se ale těší v posledních letech. Tato měna byla vytvořena tak, aby se nedala ovlivňovat žádnou vládou ani centrální bankou.

Kybernetické mince „razí“ síť počítačů se specializovaným softwarem naprogramovaným tak, aby uvolňoval nové mince stabilním, ale stále klesajícím tempem. Počet mincí v oběhu má dosáhnout nakonec 21 milionů, což má být kolem roku 2140.

Bitcoiny a další kryptoměny se těší velké popularitě především coby prostředek pro investici. Kurzy však často kolísají. Evropský bankovní úřad kvůli tomu dokonce varoval spotřebitele, že neregulované virtuální měny představují velké riziko. Jejich vklady totiž nejsou nijak chráněny. [celá zpráva]

Reklama

Související témata:

Výběr článků

Načítám