Hlavní obsah

Bitcoinům přibude konkurence, další kyberměna vzniká ve Švýcarsku

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Švýcarský komoditní fond Tiberius Group hodlá vstoupit na trh kryptoměn. V červenci chce nabídnout první digitální měnu tiberius neboli tcoin, krytou nejen drahými, ale také průmyslovými kovy, jako jsou hliník a měď. Oznámil to spoluzakladatel a šéf fondu Christophe Eibl.

Foto: Profimedia.cz

Švýcarské bankovky. Ilustrační foto

Článek

Fond spravuje investice za 300 miliónů dolarů (6,2 miliardy Kč) a předpokládá, že díky možnosti směnit kryptoměnu za kov se vyvaruje mimořádných výkyvů kurzů, jaké postihly například bitcoin. Podnikatelům bude kryptoměna s názvem tcoin v rámci investičního financování nabídnuta koncem února.

Tiberius nebude první měnou krytou aktivy. Například singapurská digixGlobal a ruská goldmint jsou podporovány zlatem a ve fázi příprav jsou další měny, za nimiž stojí nemovitosti a diamanty nebo ropa a zemní plyn. Bude ale první měnou krytou průmyslovými kovy.

Pouze jeden správce

Na rozdíl od bitcoinu, který je decentralizován a nemá jen jednoho správce, minci tiberius bude spravovat jeden subjekt. Mince má být nejprve zaregistrována ve Švýcarsku a později i jinde. Kryta bude průmyslovými kovy, které má fond uskladněny v prostorách Londýnské burzy kovů (LME).

Eibl uvedl, že fond připravuje tři verze kryptoměny tiberius, každá bude vycházet z odlišné investiční strategie. První bude kryta niklem, kobaltem a hliníkem, které se využívají ve výrobě elektromobilů. Druhá je zaměřena na sektor robotiky a podporovat ji budou kovy, jako je měď, cín a zinek. Za třetí verzí budou stát drahé kovy – zlato, platina a palladium, které se často využívají jako pojistka v období ekonomické nejistoty.

Bitcoiny a další virtuální měny

Virtuálních měn existuje mnoho. Jednou z nejstarších a aktuálně nejpopulárnějších jsou tzv. bitcoiny. Ty vznikly už v roce 2009, větší popularitě se ale těší v posledních letech. Tato měna byla vytvořena tak, aby se nedala ovlivňovat žádnou vládou ani centrální bankou.

Kybernetické mince „razí“ síť počítačů se specializovaným softwarem naprogramovaným tak, aby uvolňoval nové mince stabilním, ale stále klesajícím tempem. Počet mincí v oběhu má dosáhnout nakonec 21 milionů, což má být kolem roku 2140.

Bitcoiny a další kryptoměny se těší velké popularitě především coby prostředek pro investici. Kurzy však často kolísají. Evropský bankovní úřad kvůli tomu dokonce varoval spotřebitele, že neregulované virtuální měny představují velké riziko. Jejich vklady totiž nejsou nijak chráněny. [celá zpráva]

Později přibudou i další mince kryté jedním nebo několika kovy, uvedla agentura Reuters.

Reklama

Související témata:

Výběr článků

Načítám