„Zablokovat některému ze světových vůdců přístup na Twitter či odstranit jeho kontroverzní příspěvky by znamenalo skrývat důležité informace, které by lidé měli mít možnost vidět a o kterých by měli mít šanci diskutovat,” napsala firma Twitter na svém blogu.

Debata se točí především kolem šéfa Bílého domu Trumpa, který používá Twitter jako hlavní nástroj komunikace. Jeho kritici poukazují na to, že ve svých příspěvcích často útočí na své politické soupeře a na novináře či vyhrožuje jiným státům. Sdílel také například protiislámská videa místopředsedkyně britského krajně pravicového uskupení Britain First (Británie na prvním místě).

Americký prezident Donald Trump

Americký prezident Donald Trump

FOTO: Andrew Harnik, ČTK/AP

Spory Trumpa a Kima

Diskuzi o aktivitě amerického prezidenta na Twitteru oživil jeho nedávný příspěvek, v němž Trump varoval severokorejského diktátora Kim Čong-una, že má k dispozici „větší a mocnější” odpalovací tlačítko k jaderným zbraním než Kim. Šéf Bílého domu to napsal poté, co Kim Čong-un v novoročním projevu pohrozil USA, že celé jejich území je v dostřelu severokorejských jaderných zbraní.

Podle odpůrců tímto prohlášením Trump porušil zákaz společnosti Twitter vyhrožovat v příspěvcích násilím. Někteří uživatelé přišli ve středu protestovat před sídlo firmy v San Francisku.

„Kdybych napsal jen polovinu takových tweetů, jako napsal Trump od svého nástupu do úřadu, byl by mi trvale zakázán přístup do této sociální sítě,” napsal jeden z diskutérů na Twitteru.

V Německu se maže prakticky vše

Společnost Twitter zdůraznila, že „se maximálně snaží být nestranná”. Při posuzování tweetů světových vůdců ale bere v úvahu také politický kontext.

Jenže toto prohlášení tak úplně nekoresponduje s aktuální situací v Německu, kde od ledna začal platit nový zákon, který vyměřuje provozovatelům sociálních sítí a dalším internetovým službám vysoké pokuty, pokud nebudou mazat pomluvy a nenávistné komentáře.

Beatrix Storchová

Beatrix von Storchová

FOTO: Reuters

Zde je Twitter naopak terčem kritiky za to, že maže prakticky vše – z internetu tak podle odpůrců nového zákona mizí prakticky vše. [celá zpráva]

O svůj účet na mikroblogovací síti Twitter již například přišla místopředsedkyně AfD Beatrix von Storchová, která se rozhořčila nad prací německé policie.

„Co se to sakra v této zemi děje? Jak to, že oficiální účet policie ze Severního Porýní-Vestfálska tweetuje v arabštině? Myslíte si, že tím uklidníte ty barbarské, muslimské hordy mužů, které hromadně znásilňují?“ napsala von Storchová.

Twitter následně její účet zablokoval s odkazem na porušení pravidel týkajících se „nenávistného obsahu“. A to samé udělal také v případě satirického měsíčníku Titanic, který v nadsázce její slova zopakoval.