Internetem věcí, tzv. Iot, se označuje komunikace různých zařízení mezi sebou. Umožňuje získávat informace, tedy sbírat data i z míst, kde to dosud bylo velmi obtížné.

Díky IoT lze například sledovat stav hladin řek, kontrolovat spotřebu energií v budovách nebo hlídat, zda nějaké zařízení nebo stroj je či není v provozu a jestli se nechová tak, jak by neměl.

Prostřednictvím otřesového senzoru je pak možné třeba i monitorovat nelegální pohyb těžké techniky v lese.

Nejčastěji síť Sigfox využívají drobná zařízení sbírající jednoduchá data typu teplota, vlhkost, zeměpisná poloha (GPS), výška hladiny, odečet elektroměru, plynoměru, vodoměru, nejrůznější stavy typu otevřeno/zavřeno, v provozu/v klidu, poplachová hlášení a podobně.

Funguje ve více než 30 zemích

Společnost SimpleCell Networks je prvním českým veřejným mobilním operátorem sítě určené pro internet věcí. Globální technologie Sigfox funguje již ve více než třiceti zemích, v ČR byla vybudována ve spolupráci se společností T-Mobile.

Sigfox je tvořena jako bezhraniční síť, tedy zařízení se mohou volně pohybovat a budou fungovat kdekoli v národních sítích bez jakýchkoliv roamingových omezení. Umožňuje komunikovat levně, spolehlivě a bezpečně miliónům zařízení při mnohaleté výdrži baterií. K datům je možné se dostat přes jednoduché rozhraní, přes které lze zařízení integrovat do podnikových systémů v řádu hodin, nebo využit desítky IoT platforem.

Díky nízké energetické náročnosti technologie jsou možné i instalace na odlehlých místech, kde by bylo obtížné zařízení spravovat. Například ve Francii je už technologie nasazena i na sledování připravenosti venkovních hydrantů pro hasičské zásahy. Na rozdíl od ČR jsou ty francouzské nadzemní a v zimě je nutné kontrolovat, zda nejsou zamrzlé nebo z jiného důvodu nefunkční.

Dá se očekávat rychlý boom

Síť internetu věcí se v ČR postupně rozvíjí. Podle některých odhadů ale bude v roce 2020 na světě až 26 miliard zařízení v systému IoT.

Ve dnech 25. a 26. září se v Praze bude konat největší celosvětová akce věnovaná této technologii, Sigfox World IoT Expo. Do Prahy se sjede 35 národních operátorů sítě Sigfox, 125 vystavovatelů hardwaru a koncových řešení a na 400 partnerů. Mezi řečníky konference budou například zástupci společností Airbus, Telefonica, T-Mobile či Bosch.

„Tato akce představuje obrovský milník na naší cestě a očekáváme, že se stane mezníkem i v IoT světě. Výrazné impulzy ke změnám dáváme svému okolí už od našeho vzniku v roce 2011. V rámci průmyslových aplikací přenášíme milióny zpráv denně,“ uvedl šéf Sigfoxu Ledovic Le Moan, který bude na IoT expu také hovořit.