Debatu o VPN sítích rozvířila v posledních týdnech Čína. Ta se snaží o úplný zákaz aplikací, které nemají vládní licenci.

VPN programy jsou tamnímu cenzurnímu úřadu trnem v oku kvůli tomu, že umožňují přístup prakticky k jakékoli zahraniční stránce – tedy i k webům, které jsou jinak na území celého státu zablokovány.

Zákon o úplném zákazu neschválených VPN aplikací začne platit až v příštím roce. Čínští úředníci nicméně již nyní vyvíjejí tlaky, kdy se snaží donutit tvůrce aplikací k tomu, aby programy umožňující obcházet tzv. velký firewall stáhli z nabídky už nyní.

Apple se podřídil

Tomuto nařízení se již podvolila například společnost Apple, která stáhla ze svého internetového obchodu na území Číny prakticky všechny VPN aplikace. Za to si vysloužila vlnu kritiky. [celá zpráva]

S cenzurními praktikami se ale stále častěji setkávají také Rusové. Tamní regulační úřad Roskomnadzor má na černé listině tisíce webů, které jsou na území Ruska nepřístupné. Poskytovatelé internetu tak mají ze zákona danou povinnost takové stránky blokovat, a znemožnit tak uživatelům přístup.

Zablokované legitimní weby

Většinou jsou blokovány stránky s pornografií či pirátským obsahem. Od roku 2012, kdy bylo blokování webů zavedeno, se však na černou listinu dostaly i legitimní weby. Zablokování tak historicky musely řešit například servery Wikipedia či YouTube, ale například také on-line uložiště iCloud.

Pomocí VPN aplikací se však tamní uživatelé mohli snadno dostat i k webům, které byly v Rusku zablokovány. Tomu však má být od 1. listopadu konec. Tehdy totiž vejde v platnost zákon o plošném zákazu VPN aplikací, který minulý týden podepsal Putin.