Vyděračské viry kolují internetem několik posledních let. I přesto se každý měsíc nechají na výzvu o zaplacení výkupného nachytat další a další lidé. Počítačovým pirátům se tak logicky vyplatí tyto nezvané návštěvníky šířit, a tak je nasazují stále častěji.

Globální síť pro zkoumání hrozeb SophosLabs sledovala chování různých vyděračských virů, které jsou označovány souhrnným názvem ransomware, několik posledních měsíců, konkrétně od října 2016 do dubna 2017. A výsledky ukazují, že nejčastěji se vyděračské viry šíří ve Velké Británii.

Česko na nižších příčkách, ale...

Nelichotivou druhou příčku obsadila Belgie, kterou na dalších pozicích následovaly Nizozemsko a Spojené státy americké. Nezvaní návštěvníci se nevyhýbají ani tuzemským počítačům. Česku patří s podílem menším než jedno procento 66. příčka.

Přestože riziko nakažení je v tuzemsku výrazně nižší než v případě celé řady dalších evropských států, nevyplácí se rozhodně tuto hrozbu podceňovat. Útočníci totiž v napadených strojích dovedou udělat pěnou neplechu.

Útoky vyděračských virů jsou vždy na chlup stejné. Nejprve tito záškodníci zašifrují všechna data uložená na pevném disku. Za jejich zpřístupnění pak útočníci požadují výkupné, a to klidně i několik tisíc korun.

Výkupné neplatit

Kyberzločinci se zpravidla snaží v majiteli napadeného stroje vzbudit dojem, že se ke svým souborům dostane po zaplacení pokuty.

Sluší se připomenout, že výkupné by ale lidé neměli platit, protože nemají žádné záruky, že data budou skutečně zpřístupněna. Z podobných případů, které se objevovaly v minulosti, dokonce vyplývá, že nedochází k odšifrování dat prakticky nikdy. Jediným řešením je počítač odvirovat, což však nemusí být jednoduché.

Ostražitost před vyděračskými viry připomněl v minulých týdnech škodlivý kód WannaCry. Ten napadl za pouhých pár hodin více než 300 000 počítačů v 150 zemích světa. Jen v České republice bylo přitom napadeno přes 600 strojů, což bezpečnostní experti považují za úspěch – šíření tohoto ransomwaru v zahraničí bylo totiž daleko intenzivnější.

ČTĚTE TAKÉ:
Hrdinou být nechtěl. Tento mladík zachraňoval svět před vyděračským virem
Virus WannaCry útočil nejvíce v Rusku. Česko je až na spodních příčkách
Útok viru WannaCry byl amatérský a plný chyb
V Česku je více než 600 počítačů napadených virem WannaCry
První odhady byly příliš střízlivé. Obávaný virus napadl 300 000 strojů
Windows XP dostala po letech důležitou aktualizaci
Státní správu v Česku zatím kybernetický útok nezasáhl
Vyděračský virus WannaCry má vylepšeného následovníka. Už se šíří internetem
Ostražitost je namístě. Jak se bránit před ransomwarem
Svět zachránil před vyděračským virem teprve 22letý mladík
Šli po penězích. Počítačoví piráti útočili ve stovce zemí naráz
Na nemocniční systémy v Anglii si došlápli vyděrači. Doktoři se vrátili k papíru a tužce
Přijde další útok, varovali bezpečnostní experti
Zkolabovaly dráhy, benzínky i nemocnice. Kvůli jedinému viru