Pomocí nového standardu DVB-T2 mohou diváci přijímat televizní signál už od začátku března v Praze a středních Čechách. Od minulého týdne je k dispozici také v brněnském a ostravském regionu. Pokud to tedy televizory umožňují, budou moci uživatelé přijímat signál DVB-T2 i v těchto lokalitách.

Pokrytí dalších částí Česka je již také naplánováno. „Do jara 2018 chceme pokrýt více než 99 % území ČR, a dát tak divákům čas na to, aby mohli na nové vysílání přirozeně přejít. Na trhu je nyní více než 800 certifikovaných televizorů a set top boxů, které umí nové vysílání přijímat, a společně s výrobci pokračujeme v jejich testování,“ řekl generální ředitel CRA Martin Gebauer.

Až do roku 2021

Přechodové sítě – a stejně tak i první generace pozemního digitálního vysílání – budou v Česku fungovat až do roku 2021. Pak čeká uživatele totéž, co zažili již před několika lety při vypínání analogového vysílání. Po vypnutí staršího standardu tehdy museli diváci vyměnit své televizory za novější nebo je vybavit speciálními set top boxy.

A to bude platit i v případě DVB-T2, pokud lidé už doma nemají přístroj, který by druhou generaci digitálního pozemního vysílání zvládal.

Uživatelé vynaloží přinejmenším pět miliard korun na nákup nových zařízení.České asociace satelitních operátorů

Nový standard tak může představovat pro řadu uživatelů finanční zátěž. Podle odhadů České asociace satelitních operátorů tuzemští uživatelé vynaloží dohromady přinejmenším pět miliard korun na nákup nových zařízení v souvislosti s přechodem.

Na druhou stranu přednosti nového standardu, který bude k dispozici zdarma, jsou nepopiratelné. Díky DVB-T2 půjde do jednoho vysílacího multiplexu vložit více televizních stanic, tedy více dat, a tím se rozšíří nabídka divákům a uživatelům. Obraz je navíc přenášen ve vysokém rozlišení a v řadě případů nabízí sytější barvy.

Přechod se netýká každého 

Je však nutné zdůraznit, že přechod na nový standard se logicky týká pouze lidí, kteří přijímají signál prostřednictvím pozemního televizního vysílání. Uživatelů kabelového, satelitního a internetového vysílání se změny nijak nedotknou.

Více se o standardu DVB-T2 dozvíte v našem dřívějším článku. [celá zpráva]

Může se vám hodit na službě Zboží.cz: