Iniciativa označovaná jako WiFi4EU má za cíl prostřednictvím 120 miliónů eur (asi 3,24 miliardy Kč) podpořit internetové připojení ve veřejných prostorách v přibližně 6000 až 8000 obcích po celé unii. Hovořil o tom ve svém zářijovém projevu před europarlamentem předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker, komise pak iniciativu poměrně rychle navrhla.

Obce by měly mít možnost se už od příštího jara jednoduchým způsobem hlásit o příspěvek na vybudování potřebné infrastruktury. Česko má zájem se do věci aktivně zapojit. Ohled má být při přidělování financí brán na geografické hledisko, aby peníze nevyužily jen některé "hbitější" unijní státy.

Otázky týkající se financování

Země EU se shodly na svém postoji k většině návrhu komise, dořešit zbývá otázky týkající se financování. Asi 70 miliónů eur by mělo být využito z Nástroje pro propojení Evropy (CEF) a 50 miliónů z rezervy, která existuje v nynějším víceletém finančním rámci.

Evropské peníze mají pomoci obcím vybudovat internetové připojení bezplatné pro občany například na městském či obecním úřadě, v čekárnách v nemocnici a podobně.

"Je důležité, aby bylo zachováno konkurenční prostředí. U toho bylo nejvíce otázek - i v České republice. Ale zdá se, že tento návrh toto vyřešil," poznamenal Bártl.

Češi nemají v průměru ani 10 Mb/s

Reálná průměrná rychlost všech uživatelů se pohybuje v Jižní Koreji okolo 27 Mb/s. I když se tato hodnota může zdát dramaticky nižší než v případě nově použité technologie, průměrná rychlost datových přenosů v Česku je dokonce ještě nižší.

Mapy rychlosti internetu v ČR

Mapy rychlosti internetu v ČR

FOTO: Seznam.cz

Společnost Seznam.cz totiž minulý týden zveřejnila mapu internetu, která ukazuje, jak jsou na tom Češi bídně, drtivá většina Čechů (84 %) se totiž připojuje rychlostí nižší než 10 Mb/s. Vládní strategie Digitální Česko pro rok 2013 přitom počítala s tím, že už před třemi lety měli mít obyvatelé měst rychlost alespoň zmiňovaných 10 Mb/s.

Alarmující na tom je i to, že naměřené hodnoty představují dokonce horší výsledek než v loňském březnu, kdy společnost Seznam.cz zveřejnila první výsledky svého měření. Tehdy totiž rychlost nižší než 10 Mb/s mělo pouze 80 % lidí.

Letošní měření také ukázalo, že rychlejší připojení je výsadou jen hrstky lidí. Například linku o kapacitě 10 až 30 Mb/s využívá jen něco málo přes 14 % uživatelů. [celá zpráva]