Sociální sítě už teď musejí podle zákona mazat komentáře a příspěvky, které jsou v rozporu s německými zákony. Činit tak musejí hned, jakmile se o nich dozví. V řadě případů tak ale nečiní a podle kritiků jim za to reálně nehrozí žádný postih.

Maas i proto se zástupci společností Facebook, Twitter a YouTube založil pracovní skupinu, která se problematice už asi rok věnuje. K zásadním změnám to ale zatím nevedlo. "Před nedávnem jsme měli externí monitoring, který sledoval, kolik se toho maže, když uživatelé na facebooku nebo twitteru nahlásí nenávistný komentář. Monitoring ukázal, že Twitter maže jen procento takových příspěvků, Facebook 46 procent," přiblížil výsledky Maas.

"To je samozřejmě příliš málo, proto jsme řekli, že to necháme ještě běžet do března příštího roku, a když se pak ukáže, že je procento smazaných příspěvků stále tak nízké, sáhneme k opatřením ve formě zákona," řekl ministr spravedlnosti, podle něhož loni počet trestných činů spojených s projevy nenávisti na internetu vzrostl o 112 procent.

Odlišný pohled na fungování internetu

Maas, podle něhož je nutné sladit postup na evropské úrovni, ale konkrétní opatření neuvedl. V Německu se ale hovoří například o pokutách, pokud nebudou sociální sítě postupovat důsledně proti rasistickým nebo jiným nenávistným komentářům.

Základem sporu mezi úřady a provozovateli sociálních sítí je podle spolkového ministra odlišný pohled na fungování internetu. Firmy podle něj nezřídka argumentují tím, že jen poskytují technickou platformu, neodpovídají ale za obsah, který na něm lidé zveřejní. To podle Maase není dlouhodobě možné.

Větší transparentnost by německý ministr uvítal i u společností jako Google. Bylo by podle něj dobré znát kritéria, na jejichž základě je sestavován vyhledávací algoritmus. Pak by podle Maase bylo jasné, že lidé dostávají objektivní výsledky, nikoliv takové, které svědčí Googlu nebo s ním spolupracujícím společnostem.