Ballmer o svém rozhodnutí informoval současného šéfa Microsoftu Satya Nadellu v dopisu. Hlavním důvodem má být nedávná koupě basketbalového klubu Los Angeles Clippers, kterému se chce Ballmer věnovat na „plný úvazek“.

„Vidím, že kombinace Clippers, účasti na občanském životě, učení a studia zabírá mnoho času,” napsal osmapadesátiletý Ballmer. Za Clippers zaplatil rekordní dvě miliardy dolarů.

Ballmer se chce věnovat místo Microsoftu basketbalovému klubu Los Angeles Clippers.

Ballmer se chce věnovat místo Microsoftu basketbalovému klubu Los Angeles Clippers.

FOTO: Lucy Nicholson, Reuters

Ballmer se narodil v Detroitu 24. března 1956. Už odmala u něj byly patrné vlohy pro matematiku, kterou nakonec vystudoval společně s ekonomií na Harvardově univerzitě v roce 1977 s vyznamenáním.

Z prvního obchodního manažera šéfem

Do Microsoftu nastoupil 11. června 1980, jako první obchodní manažer, a stal se tak 30. řadovým zaměstnancem tehdy ještě malé firmy. Postupně se propracoval až na šéfa amerického počítačového gigantu, otěže od Gatese převzal v roce 2000. Spekulace o tom, že chce z vedení firmy odejít, se objevily už v roce 2009.

S manželkou Connie, kterou si vzal v roce 1990, má tři syny. V Microsoftu stále vlastní čtyřprocentní podíl za zhruba 15 miliard dolarů, a je tak největším jednotlivým akcionářem firmy.

Společnost Microsoft je největší softwarovou firmou na světě, která má dominantní postavení na trhu s operačními systémy a kancelářskými aplikacemi. V roce 1975 ji pod původním názvem Micro-soft společně založili Paul Allen a Bill Gates, který byl v roce 2009 podle časopisu Forbes nejbohatším člověkem na planetě.