Na tržišti Sheep Marketplace se obchodovalo v bitcoinech.
FOTO: Profimedia.cz
Skryté servery přináší nebezpečí i svobodu
K přístupu na skrytá internetová tržiště je potřeba speciální internetový prohlížeč Tor Browser. S jeho pomocí získáte přístup ke skrytým serverům v doméně onion, ke kterým se z „běžného“ internetu nedostanete. Použití tohoto prohlížeče zároveň zajišťuje uživatelům anonymitu.
„Skryté servery jsou často používány k provozování široké plejády nelegálních aktivit, od šíření návodů na výrobu různých nelegálních chemických látek až po šíření dětské pornografie. Vzhledem k povaze této sítě je totiž velmi obtížné někoho chytit a obvinit,“ uvedl Pavel Bašta, expert z Národní bezpečnostního týmu CSIRT, který je provozován sdružením CZ.NIC.
Nabízí se otázka, proč nejsou skryté servery na internetu blokovány. Podle Bašty jsou důležité a užitečné například pro občany v nedemokratických režimech, kterým umožňují anonymně komunikovat a vyjadřovat na internetu své názory bez obav z postihu.
pondělí 2. prosince 2013, 17:02
mif, Novinky
Obchody pozastavili provozovatelé už v průběhu minulého a předminulého týdne, údajně kvůli krádeži bitcoinů. „Vše bylo ukradeno,“ uvedli podle časopisu Forbes správci tržiště na svých internetových stránkách s tím, že zmizelo cirka 5400 bitcoinů (121 miliónů korun).
V polovině minulého týdne pak už nebylo možné bitcoiny v rámci tržiště vybírat prakticky na žádném účtu. Stejné problémy hlásili prodávající i kupující. Administrátoři serveru navíc přestali zcela komunikovat.
Informace o vedení serveru byly anonymní
To se samozřejmě zákazníkům nelegálního obchodu nelíbilo, obzvláště proto, že společně s nimi zmizelo i několik tisíc bitcoinů uložených na jednotlivých účtech. Časopis Forbes uvedl, že celkem mohou mít provozovatelé v držení až 890 miliónů korun.
S ohledem na sortiment, který se nabízel na tržišti, byly všechny informace o vedení podniku anonymní. Zákazníci Sheep Marketplacu se ve strachu, že o uložené peníze přijdou, začali radit o dalším postupu na serveru Reddit.
Stopy vedou k programátorovi z Česka
Technicky zdatnější jedinci dokonce začali pátrat po provozovatelích tržiště. A jak upozornil v pondělí server Lidovky.cz, první stopy stamiliónového podvodu vedou do České republiky k programátorovi Tomášovi J.
Ten měl před časem na tuzemských i zahraničních internetových fórech zjišťovat, jak lze provozovat skryté internetové tržiště.
Internet a PC
Facebook podle britských zákonodárců potřebuje regulaci
Sociální síť Facebook naléhavě potřebuje regulaci, která umožní chránit soukromí uživatelů a bojovat proti šíření dezinformací. Uvádí...
Podle britského úřadu lze rizika zařízení firmy Huawei omezit
Britské Národní středisko kybernetické bezpečnosti (NCSC) došlo k závěru, že lze omezit bezpečnostní rizika při používání zařízení...
Za kybernetický útok na australský parlament může cizí mocnost
Za kybernetický útok, jehož terčem se tento měsíc stal počítačový systém australského parlamentu, je zřejmě odpovědná cizí státní...
Prodej smartphonů v Číně zpomaluje. Problém je to především pro Apple
Prodej chytrých telefonů v Číně v posledním čtvrtletí loňského roku klesl o 9,7 procenta na 103 milionů přístrojů. Jedinou zahraniční...