„WWDC jsme vyprodali něco málo přes minutu," pochlubil se hned na úvod konference šéf Applu Tim Cook, čímž si okamžitě vysloužil aplaus celého sálu. Cena vstupenek přitom nebyla vůbec zanedbatelná – 1599 USD (32 000 Kč).

Jako již tradičně vyzdvihl největší úspěchy společnosti, především ty, které se týkají internetového obchodu App Store. Ten jen za loňský rok vydělal pět miliard dolarů, což je údajně třikrát víc než v případě konkurenčních platforem. Za pět let z něj bylo staženo 50 miliard aplikací.

Šéf Applu Tim Cook se hned na úvod pochlubil úspěchy firmy. Například tím, že za pět let bylo staženo 50 miliard aplikací.

Šéf Applu Tim Cook se hned na úvod pochlubil úspěchy firmy. Například tím, že za pět let bylo staženo 50 miliard aplikací.

FOTO: Reuters

Pak již přišla řada na nový operační systém nazývaný OS X Mavericks. Ten nabídne řadu vylepšení a vychytávek. Řeč je například o intuitivnější práci s okny, rychlejšímu spouštění i celkové odezvě systému, která je při běžné práci téměř bez prodlevy.

Robotický systém ovládaný iPhonem

„Dnes bych rád představil Anki,“ prohlásil Cook a pozval na pódium Borise Sofmana z Carnegie Mellon University, který se na vývoji novinky podílel. Jak celý systém funguje Sofman před zaplněným sálem demonstroval na dálkově ovládaných autíčkách pomocí iPhonu.

Robotické autíčko ovládané iPhonem

Robotické autíčko ovládané iPhonem

FOTO: anki.com

„Díky platformě iOS přinášíme robotiku z laboratoře do života běžných lidí,“ prohlásil. „Je to jako videohra, ale v reálném světě,“ podotkl vývojář systému Anki po názorné ukázce, čímž si vysloužil obrovský potlesk všech přítomných.

Hrát může klidně i více lidí najednou.

Hrát může klidně i více lidí najednou.

FOTO: anki.com

Auta mohou mezi sebou závodit, střílet po sobě a hru samozřejmě může hrát více lidí najednou. Podle tvůrců toho systém Anki umí daleko víc a je jen otázkou vývojářů, jakým robotickým vychytávkám vdechnou život. „Myslím, že na trhu bude novinka velice úspěšná,“ pochválil práci týmu z Carnegie Mellon University Cook.

Anki je zatím k dispozici pouze pro vývojáře, kdy se ukáže na pultech obchodů, zatím tvůrci neprozradili.

Zájem o WWDC byl letos obrovský, vstupenky se vyprodaly za necelé dvě minuty.

Zájem o WWDC byl letos obrovský, vstupenky se vyprodaly za necelé dvě minuty.

FOTO: ČTK/AP

Nový MacBook Air a výkonný Mac Pro

„Jaká je budoucnost notebooků? Odpověď je Air,“ vzal si slovo šéf marketingu Philip Schiller. Nový extrémně tenký notebook od Applu je postaven na nové platformě Intel Haswell, která slibuje vysoký výkon při zachování dlouhé výdrže baterie.

Nový MacBook Air

Nový MacBook Air

FOTO: Apple

Bez elektrické zásuvky by se měl MacBook Air obejít celý pracovní den. 11palcový model nabídne devítihodinovou výdrž a 13palcový 12hodinovou. Kompaktní rozměry přístroje se přitom nijak výrazně neliší od loňského modelu.

Ceny menšího modelu budou startovat na 999 USD (19 500 Kč), respektive na 1099 USD (21 500 Kč) v případě větší verze.

Operační systém iOS 7

Operační systém iOS 7

FOTO: Apple

Odhalen byl také stolní počítač Apple Mac Pro. Ten je nejvýkonnějším strojem z nabídky Applu a i přes všechna vylepšení je výrazně kompaktnější než předchozí model. Zástupci amerického počítačového giganta se na akci pochlubili i tím, že se nevyrábí v Číně ale v USA.

Na akci byl odhalen také nový operační systém iOS 7, který je určen pro počítačové tablety a chytré telefony. Ten nabízí zcela nový design, je daleko barevnější, ale přitom si zachovává tolik vychvalovanou přehlednost. „Nový iOS 7 si prostě zamilujete,“ prohlásil šéf Applu.

Na akci nechyběl ani spoluzakladatel Applu Steve Wozniak.

Na akci nechyběl ani spoluzakladatel Applu Steve Wozniak.

FOTO: ČTK/AP