Zavirovaná přáníčka se nejčastěji šíří prostřednictvím nevyžádané pošty. Výjimkou ale nejsou případy, kdy se takovéto zprávy objevovaly na sociálních sítích nebo v chatovacích programech. Přijít mohou klidně od přátel, kterým se již nezvaný návštěvník zabydlel v počítači a nemají o tom ani potuchy.

Škodlivými kódy jsou zamořeny také nejrůznější velikonoční nabídky na výhodné nákupy v podvodných internetových obchodech. Do počítače jim lidé otevřou cestu ve chvíli, kdy se nechají zlákat atraktivní cenou a kliknou na nějaký odkaz.

Podvody se nevyhýbají ani internetovým kasinům a hernám.

Podvody se nevyhýbají ani internetovým kasinům a hernám.

FOTO: Symantec

V některých případech jsou podvodníci ještě mazanější. Místo propašování viru využívají podvodné e-shopy k získávání citlivých osobních dat, jako jsou kompletní kontaktní údaje, prostřednictvím kterých mohou ukrást virtuální identitu uživatele, nebo čísla platebních karet. Na černém trhu mají takovéto informace cenu zlata.

Antivirová společnost Symantec zaznamenala v posledních týdnech hned několik podobných pokusů, pomocí kterých se snaží piráti oklamat lidi. Oblíbené jsou především nabídky se slevami květin, replik známých značek hodinek a nejrůznější soutěže, kde je možné vyhrát hodnotné dárky.

Lákat uživatele se podvodníci snaží také na nejrůznější cenově výhodné léky.

Lákat uživatele se podvodníci snaží také na nejrůznější cenově výhodné léky.

FOTO: Symantec

„Spammeři také často rozesílají různé pozvánky do kasin a heren s možností získat zdarma úvodní vklad a další bonusy. Uživatelé by si měli dát pozor i na neopakovatelné nabídky různých farmaceutických produktů,“ varoval Patrick Müller z bezpečnostního týmu Norton společnosti Symantec.

Podle něj by měli být uživatelé na internetu velmi obezřetní. „V reálném světě přemýšlíme, kam můžeme jít a kde by to naopak bylo nebezpečné, a podobně by uživatelé měli přemýšlet i v on-line světě. Zároveň by už mělo být samozřejmostí používání kvalitního bezpečnostního softwaru. Kromě spamu totiž na uživatele číhají i daleko sofistikovanější hrozby,“ konstatoval Müller.