"Novinky.cz v pondělí dopoledne čelily DDoS útoku. Jde o situaci, kdy se danou službu snaží někdo vyřadit z provozu tím, že přetíží servery. Tedy to vypadá, jako by se najednou na ni přihlásilo vysoké množství uživatelů z různých míst a IP adres. Cíl je jednoduchý – znemožnit fungování služby – shodit ji," uvedla mluvčí Seznamu Irena Zatloukalová.

"Naši technici si potíží s přetížením serverů všimli okolo deváté hodiny a hned je začali řešit. Nyní již je situace taková, že Novinky.cz jsou stabilní a uživatelé žádný rozdíl nepoznají. Dokonce ani na technickou podporu nám kvůli potížím s načítáním stránek nikdo nevolal, což považujeme za znak toho, že naši technici na pokus shodit nám službu přišli dostatečně včas," doplnila Zatloukalová.

Problémy měly v pondělí dopoledne také servery iDnes.cz, Lidovky.cz, Deník.cz či iHned.cz. "Dříve byly DDoS útoky většinou vedeny ze zahraničí, stačilo zablokovat server před zahraničními uživateli. Tentokrát se zdá, že je vedený odněkud z Česka. Proto řešení není vůbec jednoduché," uvedla na facebookovému profilu iHned.cz šéfredaktorka serveru Lucie Tvarůžková.

K útoku se zatím žádné hackerské uskupení nepřihlásilo. V minulosti se s útoky DDoS potýkaly i servery slovenské a české vlády, ale také velké společnosti, jako je Visa, Mastercard nebo PayPal.