V rámci vyrovnání musí Facebook zajistit, aby bylo soukromí příště lépe chráněno. Provozovatel komunitní sítě tak bude muset zavést změny, v nichž bude jasně definováno nastavení soukromí. Příštích 20 let si také bude muset objednávat nezávislý audit, který prověří, jak firma nařízení dodržuje.

Komise a Facebook se na vzájemném vyrovnání dohodly už loni v listopadu. Veřejnost pak dostala čas na to, aby se k obsahu dojednaného vyrovnání vyjádřila. Pak o vyrovnání v konečném hlasování rozhodla FTC. Facebook se k žádnému pochybení nepřiznal, přistoupil ale na to, že vládní audit bude každé dva roky prověřovat, jak firma ochranu soukromí dodržuje.

Facebook se také zavázal k takzvanému "opt in", což znamená, že si od uživatelů vyžádá výslovný souhlas, než změní typ obsahu určeného ke zveřejnění.

Stomiliónové pokuty za špatnou ochranu soukromí

Dohodnuté vyrovnání mezi FTC a Facebookem je podobné tomu, jaké obchodní komise uzavřela se společnostmi Google a MySpace. I v těchto případech šlo především o to, jak firmy chrání soukromí uživatelů. Ve čtvrtek FTC oznámila, že Googlu vyměřila rekordní pokutu 22,5 miliónu dolarů (asi 462 miliónů Kč), neboť Google ignoroval předchozí dohodu. [celá zpráva]

V loňském roce pak čelila nařčení ze špehování uživatelů společnost Apple, kdy chytré telefony iPhone a počítačové tablety iPad ukládali informace o pohybu jejich majitele bez jeho vědomí. Na špehování uživatelů tehdy upozornili zaměstnanci University of Exeter Aladair Allan a Pete Warden.

"Údaje o poloze přístroje se ukládají společně s přesným časem a datem, kdy se lidé na daném místě nacházeli. Data o poloze jsou ukládána ve formě přesné zeměpisné délky a šířky," uvedli s tím, že se ukládaná data ale nikam neposílají a nikdo, dokonce ani samotný Apple, k nim nemá přístup.

Při synchronizaci iPadu či iPhonu s multimediální aplikací iTunes se však data přenesou do počítače v nezašifrovaném souboru, proto představují bezpečnostní riziko. Apple kvůli ukládání dat o poloze některé zákazníky finančně odškodnil. [celá zpráva]