Vzhled telefonů Siemens základní řady už dva roky vychází ze stejného konceptu a ani design modelu C60 není nijak převratný. I v jeho případě designéři vyšli ze starších modelů a sáhli jen k drobným inovacím. Přehled všech funkcí naleznete zde.

Při srovnání velikosti se všemi mobily na trhu dostane Siemens C60 známku "střední". Na druhou stranu je ale lehký, váží jen 85 g. Baterie v telefonu je typu Li-Ion, má kapacitu 700 mAh a na jedno nabití vydrží kolem tří dnů s vypínáním na noc. Protože telefon používá nabídku uspořádanou do matice, je pro ovládání nově určeno čtyřsměrné tlačítko. Ostatní klávesy jsou poměrně malé.

C60 je první Siemens z nižší řady s barevným displejem. Dokáže zobrazit čtyři tisíce barev, jeho rozlišení je ale poměrně malé, jen 101 x 80 bodů. Zobrazení není příliš věrné, bílá barva zřetelně utíká do červena. Podsvětlení displeje se po patnácti sekundách vypne a po nastavené době se objeví spořič: může jít o digitální hodiny, název operátora nebo obrázek.

:. Siemens C60 má rozměry průměrného mobilního telefonu

Ovládání

Telefon není nijak příkladně rychlý a u některých operací si trochu počkáte. I vstup do telefonního seznamu je záležitost na sekundu.

Maticová hlavní nabídka je stejná jako u vyšších modelů Siemensu a lze jí procházet buď s využitím čtyřsměrného tlačítka, nebo pomocí klávesových zkratek. Další úrovně nabídky jsou již textové. Můžete si vybrat, jestli chcete tři položky na jedné stránce, nebo obrovité písmo, s nímž celý displej zabere jediná položka.  

Zatímco pravá funkční klávesa je pevně přiřazena vstupu do hlavní nabídky, levému tlačítku uživatel může nastavit funkci podle svých potřeb. Kromě toho lze další funkce z nabídky nastavit delšímu podržení číslicových tlačítek 1-9.

Telefonování

Zvuk při hovoru je na obou dvou stranách dostatečně hlasitý, u Siemensu se jen ve sluchátku na pozadí ozývá větší šum, než by bylo žádoucí. Použít lze vestavěné hlasité handsfree. Telefon je triální, zavoláte si s ním i v USA.

Do telefonního seznamu se dostanete rychle stisknutím šipky dolů, vyhledává se v něm jen podle prvního znaku. Adresáře v telefonu (100 míst) i na kartě SIM se zobrazují najednou, můžete si ale v dalším kroku nechat zobrazit pouze položky v jedné či druhé paměti.

:. Displej má 4096 barev, jeho kvalita tomu ale neodpovídá

Jména můžete roztřídit do čtyř skupin a každé potom nastavit jinou melodii. Skupiny využijete také k filtrování hovorů. Osoby z jiné než nastavené skupiny anebo jména mimo telefonní seznam budou v takovém případě tiše poblikávat na displeji. K jednotlivým kontaktům lze také přiřadit obrázek, který se objeví při pří příchozím hovoru.

Siemens C60 podporuje šestnáctihlasou polyfonii, další vyzváněcí melodie lze do telefonu dostat v souborech MID. V nabídce můžete nastavit zvláštní vyzvánění pro osoby v seznamu, pro jednotlivé skupiny a pro ostatní. Zvláštní zvuk lze vybrat pro budíček, další pro zprávy. Nastavení zvuků se provádí centrálně, nezávisle na vyzváněcích profilech.

Práce se zprávami

Siemens C60 umí pracovat s dlouhými zprávami a již od počátku odpočítává napsané znaky i počet částí, do kterých budou rozděleny. Do vnitřní paměti telefonu se vejde 100 zpráv, další lze ukládat do archivu, který využívá sdílenou paměť 1,9 MB.

Siemens C60 podporuje i multimediální zprávy MMS. V telefonu však není digitální fotoaparát, proto práce s ememeskami bude pouze pasivní, nebo si dokoupíte přídavný fotoaparátek QuickPic IQP-500.

:. Tlačítka se zeleným a červeným sluchátkem jsou dosti malá

Organizace času, zábava

Organizaci času v Siemensu C60 zastupuje pouze opakovaný budík, jednoduchá kalkulačka a stopky.

V telefonu jsou standardně dvě hry: barevná verze "skladníka", jemuž jeřáby neustále vozí nové a nové bedny, a skládačka obrázků. Další programy lze dohrát v Javě.

Data umí

Siemens C60 podporuje datové přenosy a zvládá GPRS. Díky vestavěnému hardwarovému modemu a možnosti propojit mobil s počítačem sériovým nebo USB kabelem lze Siemens C60 použít i pro mobilní přístup k internetu.

Wapový prohlížeč je zajímavý možností nastavit tři velikosti písma a volbou portu, takže se Siemensem C60 lze využít různé wapové brány fungující přes internetové APN. Jinak je naprosto standardní. Kompletní recenzi si můžete přečíst na serveru MobilMania.cz.

Kam s tebou?

Siemens C60 je jednoduchý mobil, jehož cílovou skupinou jsou nenároční uživatelé, nabídne jim ale téměř všechny funkce, které by mohli potřebovat. Běžně ho pořídíte za cenu lehce nad čtyři tisíce.

Marek Lutonský, (www.mobilmania.cz)