„Finanční výsledky z posledního období loňského roku jsou fenomenální,“ neskrýval své nadšení v tiskovém prohlášení generální ředitel Applu Steve Jobs. Vysoký zisk odhadovala před Vánocemi většina analytiků, i tak je ale výsledek ještě o něco vyšší.

Podle odhadů měl zisk na akcii stoupnout proti předchozímu roku z 3,67 USD na 5,40 USD. Ve výsledku ale zisk na akcii činil 6,43 USD.

Podle zprávy Applu se poslední tři měsíce před Vánocemi prodalo 7,33 miliónu tabletů. To znamená, že od zahájení prodeje loni v dubnu se prodalo rekordních 20 miliónů iPadů. Připomeňme, že na českém trhu se tento přenosný počítač začal oficiálně prodávat v listopadu. [celá zpráva]

Druhý největší prodejce počítačů je Apple

Špatně si Apple nevedl ani v odvětví klasických počítačů. V posledním fiskálním období se mu podařilo prodat 4,13 miliónu počítačů iMac, což je meziroční nárůst o 23 procent. O 83 % si ve výsledcích polepšil také iPhone 4, kterého se prodalo 16,24 miliónu kusů.

Podle analýzy serveru TechFlash dokonce Apple v posledním fiskálním období porazil v prodejích počítačů společnost Dell. Díky tomu je tento počítačový gigant druhým největším prodejcem PC na světě, hned po Hewlett-Packardu.

Mírně se naopak zhoršil prodej multimediálních přehrávačů iPod, který klesl o sedm procent na 19,45 miliónů kusů.

Jak se budou vyvíjet akcie Applu v následujících měsících, je nejisté. V pondělí totiž šéf a vizionář Applu Steve Jobs oznámil, že si bere kvůli svému zdravotnímu stavu dovolenou. Akcie Applu ve Frankfurtu po zprávě prudce spadly a ztrácely více než sedm procent.  [celá zpráva]