Podle mluvčího Nokie si Apple stěžuje na porušení devíti patentů, kvůli kterým se obě firmy soudí již ve Spojených státech. Právní bitvu začala loni v říjnu Nokia, která u federálního soudu v Delawaru podala na Apple žalobu na zneužití deseti svých patentů u telefonu iPhone. Apple odpověděl žalobou na porušení 13 vlastních patentů. Od té doby padly další žaloby, všechny však pouze na území USA. [celá zpráva]

Nokia se rychle rozrostla v začátcích mobilního telefonování v posledním desetiletí 20. století a stala se největším výrobcem mobilních telefonů na světě s jedním z největších počtů patentů v odvětví. Na rychle rostoucím trhu chytrých telefonů se jí však příliš nedaří a předstihl ji zde zejména Apple, který na tento trh vstoupil až v roce 2007 se svým produktem iPhone.

V právním sporu obou firem může jít až o stovky miliónů dolarů ročně na licenčních poplatcích. Souboj odráží přesun sil v mobilních technologiích, kdy se z mobilních telefonů začínají stávat kapesní počítače, které dokážou surfovat po webu, nebo hrát počítačové hry.