"Po popravě mého dědečka se prováděla pitva. Část mozku se poslala do USA. Je to skandál. Doufám, že se tento případ brzy objasní," řekla Alessandra Mussoliniová.

Podle ní pocházejí dražené části mozku a krev právě z pitvy, kterou provedla milánská nemocnice po diktátorově smrti. Duceho vnučka tvrdí, že vzorky někdo ukradl. Na internetu se pak prý nabízely za vyvolávací cenu 15 000 eur (asi 398 000 korun).

Byla k vidění například dřevěná přepravka se zkumavkami s krví, uvedla pobouřená Mussoliniová. O aukci pozůstatků jejího předka ji informoval její známý. Milánská nemocnice tvrdí, že vzorky z pitvy byly zničeny dva roky po Mussoliniho smrti.

Aukce byla stažena z internetu hned po uveřejnění

Nabídka se objevila v aukci v pátek ráno. Provozovatelé eBay tvrdí, že ji "okamžitě" stáhli, takže prý ani nikdo neměl šanci "přihazovat". Nabídka totiž porušila zákaz prodávat části lidského těla.

Mussolini na jaře 1945 chtěl se svou milenkou prchnout do Švýcarska. Zadrželi je partyzáni a 28. dubna je popravili. Jejich zohavená těla pak vystavili na jednom z milánských náměstí. Odtud se ostatky fašistického vůdce dostaly do nemocnice, kde se odehrála pitva.

Rodina pozůstatky převzala v roce 1957. Fotokopie dokumentu o převzetí se podle agentury ANSA také objevila v nabídce na italských stránkách eBay. Potvrzuje mimo jiné to, že mozek byl předán zvlášť. Mussoliniho vdova svého muže pohřbila v jeho rodišti Predappio na severu Itálie. Hrob každoročně navštěvují pamětníci i neofašisté.