V roce 1982 byl Avril Grubeové z Poole v hrabství Dorset po rozvodu s maďarským manželem svěřen do péče syn Gavin Paros. Otec však, ačkoliv měl pouze právo dítě navštěvovat, jej nelegálně odvezl do Maďarska a Grubeová ho od té doby neviděla.

Až do tohoto týdne, kdy se znovu setkali díky jeho tetě, Beryl Wilsonové, která žije v Liverpoolu a léta se jej snažila vystopovat. Dokonce i kontaktovala maďarské velvyslanectví a případ poslala i Margaret Thatcherové v dobách, kdy byla premiérkou.

Přečtěte si také: Ženu vyhodili z práce, protože nemocenskou trávila na Facebooku

Podle Wilsonové řekl tenkrát Paros své manželce, že syna vezme do zoo. "Když se nevrátili, zjistili jsme, že ho odvezl do Maďarska," řekla tisku. "Moji sestru to zdrtilo, začala trpět i zdravotními potížemi. Zkusila jsem všechno... ale nikdo mi nepomohl."

Letos v březnu paní Wilsonová vyťukala jméno svého synovce do internetového vyhledávače a nemohla uvěřit svým očím, když na ni vykoukl jeho profil na Facebooku se správným místem narození v Liverpoolu a jménem jeho matky.

Gavin Paros, kterému bude 30 let, je ženatý a má tři děti, se již pět let také snažil svoji matku najít. Nyní se s ní konečně setkal. Jeho otec zemřel v roce 2006.

Facebook

Tento již celosvětový fenomén vznikl před pěti lety. Vymyslel jej student harvardské univerzity Mark Zuckerberg. Obliba původně vysokoškolského webu se rychle rozšířila a nyní jej využívá více než 200 miliónů lidí.

Facebook funguje na principu registrace a vytvoření si vlastního profilu. Ten si následně mohou většinou prohlédnout pouze ti uživatelé, které dotyčný označí jako „přátele“. Zároveň se každému zobrazuje nabídka lidí, které by mohl znát. Okruh „kamarádů“ se tak neustále rozšiřuje. S rostoucím počtem uživatelů roste i ztráta soukromí. Je možné nastavit profil tak, aby byl dostupný všem.

Facebook je populární díky pohodlnému vkládání fotografií, které si mohou vybraní kamarádi prohlédnout. Stačí ale, aby například někdo z vašich blízkých okomentoval snímek z vaší narozeninové oslavy a fotku a komentář uvidí i lidé, které sice neznáte, ale patří do okruhu známých vašich přátel. Na stejném principu fungují i diskuze a vzkazy vkládané na Facebook.