„Psychologický dopad je u nového robotického vozítka na postiženého jedince velice pozitivní. V přímeném postoji totiž může snadněji komunikovat se svými kolegy, nebo obsluhovat nejrůznější zařízení, na které by jinak z kolečkového křesla nedosáhl,“ uvedl CEO společnosti Exmovere Holdings David Bychkov.

Díky robotickému tělu mohou postižení lidé obsluhovat například kopírku, na kteoru by z kolečkového křesla nedosáhli.

Díky robotickému tělu mohou postižení lidé obsluhovat například kopírku, na kterou by z kolečkového křesla nedosáhli.

FOTO: Archiv, Novinky

Robotické nohy jsou v podstatě sestrojeny ze dvou hlavních částí. V jedné jsou uzavřené nohy. Tento vrchní díl zároveň slouží jako podpěra celého těla. Na spodní části jsou poté přimontovány dvě kola, podobně jako je tomu u speciálních elektrických dvojkolek, které se dnes již běžně prodávají.

Speciální robotické chodítko funguje na podobném principu jako elektrické dvoukolky.

Speciální robotické chodítko funguje na podobném principu jako elektrické dvoukolky.

FOTO: Profimedia

Speciální robotické chodítko se ovládá přitom velice jednoduše. Ve chvíli, kdy chce jet dopředu nebo dozadu, se jednoduše v tomto směru mírně nahnete. Podobně je tomu i při zatáčení.

Elektrické chodítko pracuje na speciální vestavěnou baterii. Podle Bychkova by mělo vydržet na jedno nabití jezdit v kuse minimálně celý den. V noci jej majitel uklidí do speciální dokovací stanice, kde se přes noc zcela nabije.

Speciální chodítko se bude prodávat i se speciální stanicí, pomocí které se bude nabíjet jeho baterie.

Chodítko se bude prodávat i se speciální stanicí, pomocí které se bude nabíjet jeho baterie.

FOTO: Profimedia

Výrobce zatím nedokázal předpovědět, kdy se bude chodítko masově vyrábět, ani jaká bude jeho koncová cena. Podle psychologů a lékařů, kteří na vozítku spolupracovali, o něj ale bude veliký zájem.

Podle počítačových vizionářů se navíc blíží doba, kdy budou jednotlivé části lidského těla vylepšovány hardwarovými součástkami. Tomu nasvědčují také plány výrobců, kteří již nyní pracují na robotickém srdci, či speciálním oblečku pro důchodce.

Nemocné srdce vyměníme za robotické

Již nyní existují robotické náhražky lidských orgánů, jako je například umělé srdce, které vyrobili francouzští vědci.

Přístroj z polymerů a přídavku organické tkáně reguluje tlak a tep pomocí několika elektronických senzorů. Pořizovací cena umělého srdce je 150 000 euro.

:. Schéma robotického srdce. Foto: Archiv

Při jeho stavbě se hodily znalosti z kosmického a leteckého průmyslu. Do těl prvních deseti pacientů, kteří by jinak zemřeli, se má dostat do dvou let.

Robotický obleček pro staré a nemohoucí

Důchodový věk se neustále zvyšuje, a tak by se zanedlouho mohlo stát, že se starší pracující občané zaslouženého odpočinku ani nedočkají. Svérázně se s tímto problémem rozhodli bojovat japonští vynálezci. Vyrobili speciální robotické tělo, které si starší jedinci jednoduše navléknou na sebe jako oblečení.

Robotický obleček

:. Robotický obleček
FOTO: Profimedia

Robotické tělo by mělo podle jeho tvůrců ulevit bolavým a starým kloubům. Nejen v Japonsku by tak důchodci mohli obdělávat pole a pracovat i ve velice vysokém věku. Využití by svalnaté tělo Terminátora mohlo mít samozřejmě také v lékařství. Ochrnutí pacienti by se tak mohli opět běžně pohybovat. Minulý rok například Honda představila robotické nohy, které by měly usnadnit chození.

Mechanické chodítko od Hondy

Minulý rok například Honda představila robotické nohy, které by měly usnadnit chození. Zařízení, které nyní testují dělníci v automobilce, mohou podle Ašihary používat například lidé, kteří jsou nuceni stát v dlouhých frontách nebo se živí roznáškami. Chodítko je opatřeno počítačem, motorkem, bateriemi a senzory, které snímají pohyb uživatele.

:. Mechanické chodítko od Hondy nadnáší lidskou váhu a snižuje tlak na kolena.foto: ČTK/AP

Druhý největší japonský výrobce aut ještě nestanovil cenu nového výrobku, ani nemá úplně jasno o jeho výrobě. Očekává se ale, že o mechanické chodítko bude v Japonsku velký zájem, protože japonská společnost je jednou z nejrychleji stárnoucích na světě.