„Já jsem nevěřil, že by virus mohl opravdu fungovat. Když jsem ale viděl, jak rychle se dokáže šířit po celé síti, a jak se na internetových fórech lidé ptají, jak se mají viru zbavit, došlo mi, že je zle,“ uvedl student Michael Mooney, který je údajně tvůrcem tohoto viru.

Podle něj počítačový červ neměl z počítače krást citlivá data, jako jsou přihlašovací jména nebo hesla. Virus měl pouze chlapci pomoci na internetu propagovat jeho internetové stránky StalkDaily.com, které jsou obdobou sociálních sítí, jako je Facebook nebo Twitter.

Bezpečnostní odborníci se podivují, kolik dokázal červ napáchat neplechy, neboť pracuje velice jednoduše na principu trojského koně. Na chatovacích stránkách služby Twiter se jednoduše objevila hláška od vašich známých: „Zdravím všechny, vyzkoušejte stránku StalkDaily.com, je to stejná služba jako Twitter, ale můžete zde sdílet obrázky, videa a mnoho dalšího.“

Falešná zpráva s počítačovým virem

:. Falešná zpráva s počítačovým virem
FOTO: Novinky

Pokud uživatel kliknul na zprávu, do počítače se automaticky nainstaloval červ. Ten se dokázal sám automaticky přeposlat všem kontaktům ze seznamu v počítači. Pokud se chtěl z infikovaného PC navíc někdo potom přihlásit na službu Twitter, byl automaticky přesměrován na stránky StalkDaily.com.

„Monitorovali jsme několik útoků červa ve spojení s falešnou zprávou s odkazem na stránky StalkDaily.com. Podle našich odhadů bylo nakaženo minimálně 18 tisíc uživatelů,“ uvedl Mikko Hypponen z antivirové společnosti F-Secure.

Podobné webové útoky byly již v minulosti zaznamenány například u oblíbené služby Facebook, nikdy však v takovém měřítku. Služba Twitter má přes sedm miliónů uživatelů po celém světě. Bezpečnostní experti se shodují, že virus mohl napáchat daleko více neplechy, než by se mohlo na první pohled zdát.