Pevné disky Western Digitla se slůvkem Raptor v názvu si za léta prodeje vydobyly neotřesitelnou pozici. Může za to především jejich jedinečnost, žádná jiná firma zatím nenabízí disky rozhraní SATA s plotnami rotujícími rychlostí 10 000 otáček za minutu. A tak pokaždé, když se objeví nový Raptor, jsou všichni nedočkaví si jej pořádně prohlédnout.

VelociRaptor, jak sám název napovídá, je zcela odlišný od všech předchozích disků své názvoslovné řady. Může za to především velikost, kterou se řadí k 2,5“ bratříčkům. Pro běžný trh se bude dodávat v 3,5“ rámečku částečně sloužícím jako chladič, aby jej bylo možné nainstalovat bez problémů do běžných počítačových skříní. Pro firemní zákazníky, tedy do prostředí serverů, však půjdou varianty o velikosti 2,5“, které lépe pasují do různých rackových skříní.

Koho má VelociRaptor oslovit

Pokud byste hledali slabinu VelociRaptoru, je to jednoznačně poměr cena/kapacita ve srovnání s klasickými desktopovými disky. Jenže dravci nejsou obyčejní, a proto se na ně obyčejná měřítka příliš nevztahují. Konstrukčně vychází z disků určených pro serverový provoz, které zvládají mnohem více úkonů za vteřinu, což je jejich primární úkol. Jejich cena je přitom mnohem nižší než u SCSI (SAS) řešení.

Pokud tedy zatěžujete svůj disk neustálou prací, stačí například střih videa, jsou VelociRaptory vaše krevní skupina. Jen si musíte být jisti, že jej opravdu využijete, jinak je moudřejší investovat do terabytového macka.

Praktické zkušenosti

Disk samotný není příliš zajímavý. IcePack, jak výrobce nazývá rámeček pro montáž do 3,5“ pozice v počítači, dodává disku jen malou dávku agresivnějšího vzhledu. Konektory SATA jsou stejné jako jinde a nic jiného vlastně k vidění není. První překvapení proto nastane až po zapojení. VelociRaptor je příjemně tichý.

2,5“ plotny mají několik výhod. Mají nižší hmotnost, netvoří se proto tolik odpadního tepla, motorky mají také méně práce (nižší příkon) a v neposlední řadě hlavičky disku kmitají po kratších drahách. Zatímco tedy klesla spotřeba, zlepšila se přístupová doba.

Ticho je poněkud ohroženo při práci, při pohybu hlaviček, jenže úrovně předchozí generace nedosahuje. Zato výkon je o pěkný kus výše. Už při startu operačního systému je rozdíl doslova hmatatelný. Oproti mému normálnímu Westernu řady AAKS to zvládne o 8s rychleji. Vnitřní propustnost při kopírování potom dosahuje 65 MB/s, což je dvounásobek oproti AAKS.

VelociRaptor jsem zkoušel i při střihu videa v programu PowerDirector. Tam kde jiné disky mají značnou prodlevu, například při aplikaci složitějších efektů nebo rychlém sledu scén, tam s novým Raptorem prakticky nezadrháváte.

Hodnocení

Nová generace vysokorychlostních disků se Westernu opravdu povedla.VelociRaptor, momentálně nabízený jen v jedné variantě 300 GB (dvě plotny), má co nabídnout. Urychluje jak načítání operačního systému i samotných aplikací, tak i práci s větším množství dat (Video, RAW foto, zvuk).

Za své služby si však nechá řádně zaplatit. Šest tisíc se však jeví jako rozumná cena, zvláště s přihlédnutím k pětileté záruce.