"Na český trh budou produkty uvolněny 2. dubna při akci Serveronauti, cesta ke hvězdám“, uvedli zástupci české pobočky.

„Uvedení těchto nových produktů vnímáme jako klíčové pro další směřování trhu serverových řešení,“ řekl Dalibor Lukeš, manažer serverové divize Microsoftu.

Podle Microsoftu jsou výhody nového operačního systému v jeho vyšší spolehlivosti a bezpečnosti. Implementovány byly například standardy Federated Rights Management a služba Network Access Protection pro větší kontrolu nad vzdáleným připojením do vnitropodnikové sítě.

Na vývoji se podíleli i Češi

Společnost při plánování a vývoji nově představených programů spolupracovala také s českými institucemi a firmami. Jednou z nich je i Univerzita Hradec Králové (UHK), která měla jako první v České republice možnost testovat funkčnost Windows Serveru 2008.

Produkty Windows Server 2008 a Visual Studio 2008 jsou dostupné již dnes. Uvolnění plné verze SQL Serveru 2008 je naplánováno na třetí čtvrtletí tohoto roku.

Letos se má na trh dostat také další verze programu Windows Small Business Server 2008 a obdobné řešení pro středně velké společnosti známé jako Windows Essential Business Server 2008. Windows HPC Server 2008, nástupce Windows Compute Cluster Server 2003, navržený pro provoz vysoce výkonných aplikací, bude dostupný v druhé polovině roku 2008.

Systém Windows Storage Server 2008, který staví na původním Windows Serveru 2008, bude dostupný na konci roku.