Microsoft za Yahoo začátkem února nabídnul téměř 45 miliard dolarů (asi 790 miliard Kč). Analytici však spatřují problém v tom, že část kupní ceny měla být uhrazena akciemi Microsoftu. Hodnota nabídky je tak proměnlivá a závisí na aktuálních kurzech na burze.

"Jak už jsme dříve uvedli, Microsoft si vyhrazuje právo podniknout všechny nezbytné kroky k tomu, aby zajistil, že akcionáři společnosti Yahoo dostanou možnost využít hodnoty, která je obsažena v naší nabídce," uvedla společnost. Firma označila odmítnutí návrhu za nešťastné.

Bude stačit 35 dolarů za akcii?

Yahoo ani po této zprávě nechce na nabídku Microsoftu přistoupit. Analytici proto spekulují, že pokud Microsoft bude chtít Yahoo získat, nezbude mu asi nic jiného než nabídnout víc peněz. Teď za jednu akcii Yahoo nabízí 31 dolarů, a mohl by tedy otestovat alespoň 35 dolarů, uvedli někteří analytici.

Vedení Yahoo se nechalo slyšet, že odmítne jakoukoliv nabídku pod 40 dolarů. Považuje ji totiž za příliš nízkou. Microsoft má ale možnost se obrátit přímo na akcionáře. Generální ředitel Yahoo Jerry Yang už proto oslovil v e-mailové zprávě zaměstnance a řekl jim, že návrh Microsoftu není v jejich nejlepším zájmu.

Microsoft nabídku považuje za rozumnou, ani slovem se ale nezmiňuje o tom, že jde o nabídku konečnou. Konkrétnější představy ale nedal najevo ani management Yahoo, takže není jasné, zda by nabídku přijal, pokud by zněla na 40 dolarů za akcii. Microsoft chce převzetím Yahoo získat část trhu, kde má prim jiná americká společnost Google, a kde se hraje o vysoké příjmy z reklamy na internetu.

Cenné papíry Microsoftu zlevnily

Akcie Microsoftu od podání nabídky oslabily, takže nyní se její hodnota pohybuje pouze kolem 41,6 miliardy dolarů. I to je podle analytiků jeden z důvodů, proč by měl Microsoft nabídku vylepšit. Pokud to neudělá, pak bude muset postoj vůči Yahoo přehodnotit a změnit na nepřátelský. Potom by se s nabídkou zřejmě obrátil přímo na akcionáře Yahoo.