Hlavní obsah
Ilustrační snímek. Foto: Profimedia.cz

Otevírací doba 17. listopadu: mají obchody v Den boje za svobodu a demokracii zavřeno?

Zákon o prodejní době je jedním z těch, které část společnosti vnímá kontroverzně: zaměstnancům obchodů měl umožnit trávit některé státní svátky se svojí rodinou, ale u mnoha obchodníků vzbudil negativní emoce a zamotal hlavu i jejich zákazníkům. Co nařizuje? A patří mezi tyto svátky i 17. listopad?

Ilustrační snímek. Foto: Profimedia.cz
Otevírací doba 17. listopadu: mají obchody v Den boje za svobodu a demokracii zavřeno?

Zákon pro lidi i proti nim

V čem je konkrétní problém? Jsou vlastně dva: prvním je, že se tento zákon týká jen obchodů s prodejní plochou nad 200 m², které oproti těm menším znevýhodňuje, a negativně se podepisuje na celoročních tržbách obchodníků.

Podle některých je proto diskriminační a podnikatelské svazy kvůli němu dokonce v roce 2017 podaly ústavní stížnost, ve které žádaly jeho zrušení.

Další slabinou zákona, který platí již od roku 2016 a reguluje nejen sváteční otevírací dobu některých obchodů, ale i bazarů, zastaváren a sběren, je, že se vztahuje jen na některé svátky. Konkrétně je jich 7 plus Štědrý den, kdy mohou mít i prodejny větší než zmiňovaných 200 metrů čtverečních otevřeno, ale jen dopoledne.

Otevřeno, nebo zavřeno?

17. listopad patří mezi státní svátky, na které se zákon o prodejní době nevztahuje: tento den mohou být obchody otevřené bez omezení, nezáleží ani na metrech čtverečních.

Lišit se ale v obchodech oproti běžným dnům mohou otevírací doby, které mnozí provozovatelé upravují do zkráceného „svátečního režimu“, nebo mají zavřeno úplně.

Svátky, kdy musí mít velké obchody zavřeno
1. leden – Den obnovy samostatného českého státu a Nový rok
Velikonoční pondělí
8. květen – Den vítězství
28. září – Den české státnosti
28. říjen – Den vzniku samostatného Československa
24. prosince – Štědrý den (prodej omezen na dopoledne do 12 hodin)
25. prosinec – 1. svátek vánoční
26. prosinec – 2. svátek vánoční
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků