Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Jaroslav Soukup, Novinky

Zájem o družstevní byty může kvůli novým zákonům klesnout, varují odborníci

Kvůli nové legislativě, která bytovým družstvům nařizuje často těžko splnitelné podmínky, se zájem lidí o družstevní byty může podle odborníků snížit. Od koupě takového bytu je totiž mohou odradit nejasnosti kolem výkladu zákonů a sankcí, které družstvům podle platných paragrafů hrozí.

Ilustrační foto Foto: Jaroslav Soukup, Novinky
Zájem o družstevní byty může kvůli novým zákonům klesnout, varují odborníci

Situaci přitom zřejmě příliš neuklidní ani resortem spravedlnosti avizovaná několikaměsíční benevolence soudů. V kličkách nového občanského zákoníku a souvisejícího zákona o obchodních korporacích, které začaly platit letos v lednu, totiž tápou nejen laici, ale i advokáti a notáři. Téměř vše je nové, pojmově nezažité a budí nedůvěru, shodují se odborníci na bytové družstevnictví.

Do 30. června měly všechny obchodní korporace včetně bytových družstev přizpůsobit nové legislativě své zakladatelské listiny a stanovy.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Byť teoretické riziko likvidace družstva je bariérou pro člověka, který chce zakoupit družstevní byt
Ivan Přikryl, právník

Jak už Právo upozornilo, většina družstev (a ani firem) to ale za půl roku od začátku účinnosti zákona nezvládla – mj. kvůli nejasným výkladům zákona, podmínce souhlasu ke změně od všech členů družstva a také i kvůli relativně malému počtu notářů.

Při nesplnění podmínek může hrozit likvidace

Kvůli nesplnění nových povinností nyní družstvům a firmám hrozí nemalé pokuty, v krajním případě by mohly skončit i v likvidaci. „Byť teoretické riziko likvidace družstva je bariérou pro člověka, který chce zakoupit podíl v družstvu a tedy družstevní byt za mnohdy několik miliónů korun. Nechci tvrdit, že se trh s družstevními byty zastavil, ale horská dráha nové legislativy nepřináší jistotu, nýbrž komplikace,“ řekl Právu právník Ivan Přikryl.

Ministerstvo spravedlnosti nepředpokládá, že by v nejbližších měsících rejstříkové soudy uplatňovaly sankce
Kristina Labohá, tiskové oddělení MS

„Bude jistě nějaký čas trvat, než se lidé s novou legislativou naučí žít,“ dodal Přikryl. Výbušný problém konečně vystrašil i ministerstvo spravedlnosti. Ministryně Helena Válková (ANO) po pátečním jednání s prezidentem Hospodářské komory ČR Vladimírem Dlouhým oznámila, že o situaci informovala předsedy krajských a vyšších soudů.

Současně přislíbila, že soudy nebudou v nejbližších měsících trestat firmy, družstva a ostatní obchodní korporace, které nestihnou provést revizi zakladatelských listin vyžadovanou novou legislativou. „Ministerstvo spravedlnosti nepředpokládá, že by v nejbližších měsících byla rejstříkovými soudy v takových případech využívána možnost uplatnění sankcí vůči obchodním korporacím,“ uvedla Kristina Labohá z tiskového oddělení ministerstva.

Družstvům ale velké starosti přidělává hlavně podmínka stoprocentního souhlasu členů a ani několik měsíců navíc jim v tomto ohledu nemusí pomoci.

Problém i při úmrtí družstevníka

Podle Martina Sládka z kanceláře Edox reality může nastat problém u transformace bytových družstev na společenství vlastníků jednotek, když například dojde v mezidobí k úmrtí člena. Nebude tak možné docílit zákonem vyžadovaných 100 procent hlasů pro schválení stanov na členské schůzi.

Pokud by některý z družstevníků úmyslně blokoval hlasování ohledně schválení stanov či jiný potřebný krok vyžadovaný zákonem, je podle Sládka možné ho žalovat a soudní cestou se domáhat náhrady případné škody, která by vznikla.

„Nedomnívám se, že by na základě například sousedských rozepří docházelo k bezdůvodnému blokování kroků vyžadovaných zákonem pro bytová družstva či společenství vlastníků bytových jednotek, neboť by se tím konkrétním družstevník či člen vystavoval poměrně vysokým sankcím a náhradám,“ míní Sládek.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků