Hlavní obsah
Sportování je pro děti prospěšné nejen ze zdravotního hlediska. Ilustrační foto. Foto: Profimedia.cz

Za sportovní aktivity dítěte platí rodiče kolem pěti tisíc korun ročně

Čeští rodiče běžně investují do sportovních aktivit dítěte kolem pěti až šesti tisíc korun ročně. Tedy přibližně stejně, kolik za rok utratí za volání nebo návštěvu restaurací. Nejcitelnější dopad na rodinné finance mají platby za zimní sporty, vyplývá z průzkumu finanční značky Era Poštovní spořitelny.

Sportování je pro děti prospěšné nejen ze zdravotního hlediska. Ilustrační foto. Foto: Profimedia.cz
Za sportovní aktivity dítěte platí rodiče kolem pěti tisíc korun ročně

Celkem 60 procent Čechů za sportovní vyžití svého potomka platí měsíčně do 500 korun měsíčně. Pro 84 procent z nich je pomyslným stropem tisícikoruna. Větší náklady už by výrazně zasáhly do jejich domácích rozpočtů.

Nejnákladnějšími sporty jsou z pohledu rodičů lední hokej a lyžování. „Důvodem je nutnost sáhnout poměrně hluboko do kapsy a pořídit dětem speciální výstroj a doplňky. Ani částka za členské příspěvky a poplatky za tréninky není zanedbatelná,“ upozornil výkonný ředitel Řízení segmentů Poštovní spořitelny Aleš Pospíšil.

Pokud rodiče podporují své děti ve sportu s vyhlídkou toho, že z nich budou příští olympionici, musejí počítat s adekvátními výdaji.

„Průměrné náklady na jednu disciplínu u olympijských sportů jsou 6400 korun za rok. Nejdražší je akrobatické lyžování, kde je nutné dítěti nechat vyrobit na míru i speciální lyže. Naopak nejlevnější jsou sporty nevyžadující náročné vybavení, jako například volejbal,“ podotkl Pospíšil.

Děti si sport většinou vyberou samy

Sport si děti nejčastěji vybírají samy. Jejich přání vyslyší 55 procent rodičů. Nejčastěji vítězí fotbal, následovaný atletikou a florbalem.

„Fotbal vede také z toho důvodu, že rodiče myslí i na možnost budoucí profesionální kariéry. Další dva zmíněné sporty, tedy atletika a florbal, jsou vybírány pro jejich relativně nízké náklady, které nepřekročí 500 korun měsíčně,“ doplnil Pospíšil. Pro rodiče je podle něj důležitá také snadná dostupnost sportoviště. Nechtějí ztrácet doprovázením dětí příliš času.

Čím vyšší příjmy rodiče mají, tím podle průzkumu častěji děti sportují. Zároveň ale platí, že významně více se sportu věnují potomci sportujících a vysokoškolsky vzdělaných rodičů. Lidé, kteří sami sportují, totiž daleko častěji ke sportu vedou i své děti. Navíc jsou ochotni jim měsíčně přispět na sportovní aktivity vyšší částkou.

„Rodiče nesportovců mají o celkových nákladech zkreslená očekávání. Myslí si, že je sportování bude stát víc peněz, než je tomu ve skutečnosti. Třetina dokonce očekává, že by sportovní aktivita dětí byla pro rodinu finančně neúnosná, a proto je v ní nepodporují,“ zdůraznil Pospíšil.

Rodiče mají na potomky málo času

Rodiče dětí, které v současné době nesportují, ve většině případů nevylučují, že by své dítě v budoucnu v těchto aktivitách podporovali a přihlásili jej do nějakého sportovního klubu. Jen 13 % tuto možnost zcela odmítá. Rozhodnutí totiž nechávají na dítěti, nebo nemají peněz nazbyt.

Z průzkumu však vyplynulo, že největším problémem spojeným se sportováním dětí nejsou peníze, ale nedostatek času rodičů. „Tento problém mají především mladí rodiče ve věku 25 až 34 let,“ upřesnil Pospíšil.

Sportování je podle dětských psychologů pro děti velmi prospěšné, a to nejen ze zdravotního hlediska. Jde o smysluplné využití volného času, při kterém si budují vztah ke kolektivu, posiluje se jejich soutěživost a zároveň se učí přijímat porážky.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků