Hlavní obsah
Průměrná úroková sazba hypoték Foto: David Ryneš, Novinky

Úrokové sazby hypoték pozvolna rostou, zájem o úvěry však neupadá

Pozvolné zvyšování úrokových sazeb hypoték rozhodně nemá vliv na snížení zájmu o nové smlouvy. Lidé si jsou růstu sazeb dobře vědomi a nechtějí čekat, až budou hypotéky zase o něco dražší.

Průměrná úroková sazba hypoték Foto: David Ryneš, Novinky
Úrokové sazby hypoték pozvolna rostou, zájem o úvěry však neupadá

V listopadu se průměrná úroková sazba hypoték opět zvýšila, proti říjnové hodnotě je vyšší o pět setin procentního bodu. Ustálila se tak na hodnotě 2,15 procenta.

Hypotéky v listopadu zdražily například Česká spořitelna, Komerční banka, Raiffeisenbank či Hypoteční banka.

Vyplývá to z údajů ukazatele Fincentrum Hypoindex, který od roku 2003 sleduje průměrnou úrokovou sazbu hypoték bez ohledu na dobu fixace.

I přes vyšší sazby však neklesá počet ani objem poskytnutých hypotečních úvěrů. V listopadu si hypotéky sjednalo 9466 klientů, o zhruba 800 lidí více než v předchozím měsíci. Vyšší byly i objemy (o 1,5 miliardy korun), které dosáhly částky 19,46 miliardy korun.

Konkurence se hlídá navzájem

„Sazby hypotečních úvěrů se nadále zvyšují pozvolným tempem. Maximální rozdíl mezi průměrnými sazbami jednotlivých bank přispívajících do Fincentrum Hypoindexu je již několik měsíců velmi nízký a ani listopadové zvýšení sazeb ČNB jej příliš nerozhodilo. I z toho je zřejmé, jak se banky vzájemně velmi bedlivě sledují a žádná z nich nechce prudkým zvýšením sazeb přijít o stále velmi dobré objemy nových obchodů,“ uvedl Josef Rajdl, hlavní analytik společnosti Fincentrum.

V loňském roce si lidé sjednali 114 550 hypotečních úvěrů v celkovém objemu za 225,809 miliardy korun. Letos bylo dosud uzavřeno 100 267 hypoték v objemu za 205,66 miliardy korun.

Pro překonání loňských čísel je tak potřeba, aby si hypoteční úvěr sjednalo více než 14 tisíc lidí a půjčili si přes 20 miliard korun.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků