Hlavní obsah
Kupujícího stihla v den podpisu mrtvice na schodech v metru, má zasažený mozek. S realitkou ani s majitelkou to nehnulo. Foto: Jaroslav Soukup, Novinky

Seniora stihla mrtvice, když kupoval chatu. Majitelku ani realitku to nezajímá, musel se vyplatit

V obchodu s nemovitostmi vládne někdy mezi prodávajícími, kupujícími a realitkami až hyenismus. Nejsou to přitom jen obří kauzy, kdy desítky lidí přijdou bez jakékoliv satisfakce o vše, když jim advokát zpronevěří peníze za jejich domy a byty a poškození mají ještě bez pardonu platit tisíce za daň z převodu nemovitosti.

Kupujícího stihla v den podpisu mrtvice na schodech v metru, má zasažený mozek. S realitkou ani s majitelkou to nehnulo. Foto: Jaroslav Soukup, Novinky
Seniora stihla mrtvice, když kupoval chatu. Majitelku ani realitku to nezajímá, musel se vyplatit

Jedná se i o situace, jež se točí kolem složených záloh za koupi nemovitosti. Jenže z nějakého důvodu, často nezaviněného kupujícím, se transakce neuskuteční, a přesto je na něm nevybíravě tato záloha vymáhána nebo mu propadne.

Přes právníky obratně sepsanou smlouvu a literu zákona totiž nejede vlak. V takových případech, kdy jde o jednotlivce, soudy většinou věc příliš nezkoumají, víceméně automatizovaně raz dva odklepnou exekuční titul, a ten je pak strašákem nad strašáky. Právo již v minulosti opakovaně popsalo takové situace, kdy realitka klientovi, například kupujícímu byt z exekuce, sebrala mnohatisícovou zálohu, i když klient dluhy na bytě zaplatil a z koupě sešlo nikoliv jeho zaviněním.

Reportér Práva se nyní seznámil s dalším případem, kdy se z nemilosrdného chování realitky a prodávající dělá nevolno, byť, pravda, dle smlouvy je vše v naprostém pořádku. Jen aby se manželé nedostali do exekuce, museli se prodávající straně a realitce de facto vyplatit. Přitom vlastně za nic. S prodávající nepohnula ani okolnost, která přitom může dříve či později potkat každého.

Rezervace: 80 tisíc korun bez storna

Devětapadesátiletá paní Jana s o tři roky starším manželem, již důchodcem, z pražských Modřan se letos rozhodli koupit si chatu ve Štěchovicích. Snili o tom, že si tam na stará kolena užijí klidu. Podepsali smlouvu o rezervaci, která je spojená s poplatkem (zálohou) ve výši 80 tisíc korun.

V podstatě pár hodin před podpisem finální kupní smlouvy ale manžela stihla na schodech v metru mrtvice. Nejen, že částečně zasáhla mozek, ale ještě se zle potloukl a nyní se v podstatě bez asistované péče dlouhodobě neobejde.

V mžiku život naruby

„V tu ránu jsem měla jiné starosti. Bylo jasné, že z koupě chaty musí sejít, i když jsme si ji tak moc přáli. Manžel se ocitl v nemocnici. Požádala jsem realitku o odpuštění rezervační zálohy, ale tam se mi vysmáli, ať se zkusím dohodnout s prodávající,“ vzpomíná smutně paní Jana.

Realitka přitom patří mezi první pětici největších realitních sítí u nás, slibující vstřícný, individuální přístup ke každému klientovi, přičemž odpuštěním zálohy v takové mimořádné situaci by si její šéfové jistě neohrozili výplatu bonusů na konci roku. A chata by si jistě brzy našla jiného kupujícího.

Paní Jana tedy navštívila její majitelku. „Zůstala jsem stát s otevřenými ústy, jaký hulvát se z ní vyklubal. Doslova mi řekla, že když dělám v bance, tak prachy určitě mám, tak ať to koukám zaplatit, že ona z toho má čtyřicet tisíc, a že pokud nezaplatím, dá realitka dluh do exekuce,“ popisuje paní Jana.

Prodávající ani realitku mrtvice jejího muže vůbec nezajímala. „Musela jsem to zaplatit. Smlouvu měli napsanou opravdu precizně, v podstatě tak, že na stornování té zálohy vůbec neexistovala žádná možnost. Snad ještě melou alespoň ty Boží mlýny,“ uzavřela paní Jana.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků