Hlavní obsah
Průměrná úroková sazba hypoték. Foto: Martin Havelka, Novinky

Sazby hypoték prudce klesají, trh však stagnuje

Hypotéky stále zlevňují, ovšem na zájmu lidí se to prakticky vůbec neodráží. V září si pro hypotéku přišlo jen o 206 lidí více než v srpnu, také objem sjednaných úvěrů se navýšil jen o 700 tisíc korun. Ovšem není to nic neobvyklého, v září je již tradičně zájem o hypotéky vyšší než v o letních prázdninách.

Průměrná úroková sazba hypoték. Foto: Martin Havelka, Novinky
Sazby hypoték prudce klesají, trh však stagnuje

Průměrná úroková sazba hypoték se v září podle Fincentrum Hypoindexu dostala na hodnotu 2,47 procenta a klesla tak o dalších 14 setin procentního bodu. Hypotéky zlevňují už od února letošního roku, za osm měsíců se sazba snížila o půl procentního bodu.

Hypoteční trh v září
  2019 2018
Průměrná úroková sazba
2,47 %
2,57 %
Počet nových hypoték
6359
9153
Objem nových hypoték
15,007 mld. Kč
20,805 mld. Kč
Průměrná výše hypotéky
 2 359 940 Kč 2 273 074 Kč
Zdroj: Fincentrum Hypoindex

Levnější hypotéky však zájem lidí o nové smlouvy nijak neovlivňují, v porovnání s loňským zářím si letos v devátém měsíci sjednalo hypotéku o téměř tři tisíce lidí méně, objem byl letos nižší o téměř šest miliard korun.

Výrazně slabší je v porovnání s loňským rokem i období letošních tří čtvrtletí. Od ledna do září bylo letos sjednáno celkem 56 001 hypoték za 128,333 miliard korun. Ovšem ve stejném období loňského roku to bylo výrazně více, lidé si uzavřeli celkem 73 705 hypotečních úvěrů za 159,697 miliard korun.

Banky zlevňují i několikrát po sobě

Téměř všechny banky přistupují ke snižování hypotečních úrokových sazeb. V září zlevnili hypotéky například v České spořitelně, v Equa bank, v Moneta Money Bank či ve Sberbank.

V některých bankách hypotéky zlevňují i opakovaně, například v Air Bank tak během měsíce učinily dvakrát, Wüstenrot od konce srpna snížila sazby již třikrát. Fio banka zlevnila dokonce pětkrát v řadě.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků